Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

Όσο έχεις Εζίλ…!!

Όσο έχεις Εζίλ… (video)
Γκολ πολλά δεν πέτυχε, όμως ήταν εξίσου σαρωτική στις ευκαιρίες που έκανε.

Η Γερμανία επικράτησε εντός έδρας με σκορ 3-0 των Νήσων Φερόε, με τον Εζίλ να πετυχαίνει δύο τέρματα και συνολικά την εθνική του να έχει 30 προσπάθειες για γκολ.

Μεγάλη ανατροπή και για την Ιρλανδία, που αν και έχανε 1-0 στο 89’, πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Καζακστάν με 2-1!

Θέμα χρόνου ήταν να «ανοίξουν» το σκορ οι Γερμανοί, που πίεζαν πολύ. Το «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 28’ ο Γκέτσε με πολύ όμορφο πλασέ στη γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ο… μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε και τελικά ο Εζίλ «έγραψε» το τελικό 3-0 με δύο προσωπικά τέρματα στο 54’ και στο 71’, με τους Γερμανούς να κάνουν ποδαρικό με το… δεξί.

Οι Ιρλανδοί τα χρειάστηκαν, όμως τελικά πήραν το τρίποντο. Το Καζακστάν πήρε προβάδισμα νωρίς και συγκεκριμένα στο 37’ με τον Νουντρολέτοφ. Οι Βρετανοί τα… χρειάστηκαν, όμως ήρθε η «λύτρωση» μέσα σε δύο λεπτά στο τέλος. Στο 89’ ο Κιν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για την εθνική του και ισοφάρισε σε 1-1. Δεν έφτανε όμως αυτό και δύο λεπτά αργότερα ο Ντόιλ πέτυχε γκολ, κάνοντας την ανατροπή με 2-1 και χάρισε το τρίποντο στην Ιρλανδία.