Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

Δεν τα κατάφερε η Κύπρος!!

Δεν τα κατάφερε η Κύπρος
Την ήττα με 3-1 από την Αλβανία γνώρισε η Κύπρος, στον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014.

Το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο «πλήρωσε» το τελευταίο 10λεπτο.

Στα άλλα ματς του πέμπτου ομίλου, η Ελβετία δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Σλοβενία, επικρατώντας 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ έφτασε στη νίκη και η Ισλανδία κόντρα στη Νορβηγία.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η Κύπρος τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1 από την Αλβανία. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 36’ με το αυτογκόλ του Κωνσταντίνου, για να ισοφαρίσει το συγκρότημα του Νιόπλια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμπάν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι, έχοντας καλές στιγμές για να πάρουν το προβάδισμα. Ωστόσο, όλα τελείωσαν με το γκολ του Τσάνι στο 84’, με τον Μπογκντάνι –δύο λεπτά αργότερα- να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η Ελβετία κόντρα στη Σλοβενία. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 20ο λεπτό με τον Τσάκα, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 51’ ο Ινλέρ. Μάλιστα, το συγκρότημα του Χίτσφελντ τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μπαρνέτα από το 75ο λεπτό.

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ισλανδία νίκησε με σκορ 2-0 της Νορβηγίας. Ο Άρνασον ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 21ο λεπτό, με τον Φινμπόγκασον να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 81’.