Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

«Κόκκινοι διάβολοι» για Βραζιλία!!

«Κόκκινοι διάβολοι» για Βραζιλία
Από ταλέντο αυτή η ομάδα άλλο τίποτα. Ειδικά στον επιθετικό τομέα.

Ωστόσο, στην πρεμιέρα του Βελγίου στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για τον πρώτο όμιλο, τη νίκη με 2-0 επί της Ουαλίας στο Κάρντιφ, την έδωσαν δύο αμυντικοί.

Ο Βενσάντ Κομπανί στο 41ο λεπτό ήταν αυτός που έκανε το 1-0 για τους «κόκκινους διαβόλους». Τους πρώτους τρεις βαθμούς για τους Βέλγους… κλείδωσε ο Γιαν Βερτόχεν στο 83’.

Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι ατύχησαν όταν στο 26’ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Κόλινς, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο, όπως το Βέλγιο.

Με το… φτωχό 1-0 μέσα στην έδρα της η Κροατία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών Σκοπίων στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου για τα προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Γέλαβιτς στο 69ο λεπτό.