Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Καλά νέα από την Ρώμη!!

Καλά νέα από την Ρώμη
Λάτσιο και Τότεναμ δούλεψαν για τον Παναθηναϊκό στο ματς του «Ολίμπικο» και με το 0-0 διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες των «πρασίνων» για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «λατσιάλι» πέρασαν έτσι στους «32» του Europa League, όντας καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας και δοκάρι με τον Λεντέσμα.

Η νίκη έδινε την πρόκριση στην Λάτσιο, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μπει πιο δυνατά στο ματς. Η υπεροχή των Ρωμαίων, παραλίγο να μετουσιωθεί σε γκολ, αλλά ο Λεντέσμα στο 18ο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι του Γιορίς. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, πέραν δύο ευκαιριών, μία για κάθε ομάδα, που «έβγαλαν» οι δύο τερματοφύλακες.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους Ιταλούς, που είχαν περισσότερες καλές στιγμές, με τον Γιορίς όμως να δηλώνει «παρών» σε όλες. Ο Βίλας Μπόας πέρασε στο παιχνίδι τους «βασικούς» Λένον και Ντεφό στο 64’ προκειμένου να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την ισοπαλία, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε.