Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Απόλυτη «Μπάρτσα»

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε το 7/7 στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με 90-66 της Λιέτουβος Ρίτας.

Οι Καταλανοί δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο απέναντι στους Λιθουανούς, αλλά με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο (24π) να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τόμιτς (17π) και Μάικλ (15π), έφτασε (εν τέλει) άνετα στην νίκη.

Τόμιτς, Μάικλ και Ναβάρο ήταν τα σημεία αναφοράς της Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Καταλανούς να φτάνουν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (23-12). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 27-18.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Λιέτουβος εκμεταλλεύθηκε την υπεροχή της στα ριμπάουντ και «μάζεψε» την διαφορά. Με πρωταγωνιστές τους Ραντόσεβιτς, Σαμαρτζίσκι και Νέντοβιτς, η ομάδα του Μασκολιούνας πέρασε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση μπροστά στο σκορ στο 39’ (40-39), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Η Λιέτουβος κρατούσε γερά στην τρίτη περίοδο, με τον Σεϊμπούτις να διατηρεί το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Η «Μπάρτσα» ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ 3.58’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με λέι απ του Πιτ Μάικλ και με ένα μίνι κρεσέντο του Χουέρτας στο φινάλε, προηγήθηκε 68-60 στο 30ο λεπτό.

Τα πράγματα τελείωσαν πριν καν αρχίσουν στα τελευταία δέκα λεπτά, αφού η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια στην Λιέτουβος. Με τον Ναβάρο να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα και τον Τόμιτς να… σιγοντάρει με 7/7 δίποντα, έφτασε χωρίς πρόβλημα στο τελικό 90-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 42-45, 68-60, 90-66

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 8, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 24, Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς, Γουάλας 1, Ραμπσέδα 6, Λόρμπεκ 11, Τζαβάι 6, Μάικλ 15, Τόμιτς 17

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Ντούλκις 4, Μπαμπράουσκας, Σεϊμπούτις 6, Μπουτερλεβίτσιους 2, Σαμαρτζίσκι 10, Κατελίνας 7, Νέντοβιτς 12, Ρεντίκας, Ραντόσεβιτς 14, Ιβάνοφ 11, Μπλουμς