Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Βήμα πρόκρισης για «Φενέρ»

Σημαντική νίκη πέτυχε στην Τουρκία η Φενερμπαχτσέ, η οποία συνέτριψε την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 85-68, για την έβδομη αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα των Σάτο-Μπατίστ, αποδίδοντας πολύ καλά σε επίθεση και άμυνα, έφτασε τις τέσσερις νίκες στον Α’ όμιλο της διοργάνωσης -στον οποίο βρίσκεται και ο Παναθηναϊκός- κάνοντας βήμα όσον αφορά στην πρόκρισή της στο Top 16.

Μπογκντάνοβιτς ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους. Ο Πέιτζ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους (23π.).

Όσο για τους πρώην «πράσινους»; Στους έξι πόντους έμεινε ο Μπατίστ ενώ με τέσσερις ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Σάτο.

Η Φενέρ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του ματς (4-7) όμως έχοντας σε κέφια τον Μπογκντάνοβιτς ο οποίος ήταν και ο μοναδικός της παίκτης που σκόραρε στα πρώτα έξι λεπτά, πέρασε μπροστά ενώ κατάφερε στο τέλος της περιόδου να φτάσει στο +10 (22-12). Ρόλο… αντί-Μπογκντάνοβιτς ανέλαβε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πρέλντζιτς. Οι γηπεδούχοι χάρις στην πολύ καλή τους άμυνα αύξαναν διαρκώς τη διαφορά η οποία άγγιξε και τους 19 πόντους (43-24) και παρά τις προσπάθειες του Πέιτζ να μειώσει για την Ολίμπια οι Σλοβένοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με -17 (43-26).

Ανάλογη η συνέχεια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν το come back όμως δεν είχαν τον απαιτούμενο πλουραλισμό στην επίθεση. Έτσι δεν κατάφεραν να απειλήσουν την παρέα των Μπατίστ και Σάτο η οποία διατήρησε τι διψήφιο προβάδισμά της (64-48). Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε η τελευταία περίοδος με τους παίκτες του Φιλιπόφσκι να… παραδίνονται και τη διαφορά ολοένα να αυξάνεται για να φτάσει και το +27 (85-58). Χαλάρωσαν στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι επιτρέποντας στην Ολίμπια να μειώσει στο τελικό 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-26, 64-48, 85-68

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 13 (4 ασίστ), Ονάν 12 (2), Ερμίς, Σάτο 4, Μπρέμερ 1, Άντερσεν 8 (9 ριμπάουντ), Πεκέρ, Σαβάς 4, Μπατίστ 6, Καραμάν 7 (5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 19 (1), Πρέλντζιτς 11 (2)

Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Φιλιπόφσκι): Γουότερς 2 (5 ασίστ), Ρούπνικ 2, Πρέπελιτς 6, Μπλάζιτς 4, Ράνικο, Σάλιν, Μούριτς 4, Μπέινς 10 (10 ριμπάουντ), Μπούμπνιτς 4, Πέιτζ 23 (5), Μότσνικ, Όμιτς 13 (13 ριμπάουντ)