Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2013

Δεν έκανε το χατίρι στον Παναθηναϊκό!

Η Μπάμπεργκ πάλεψε στην έδρα της με αντίπαλο την Εφές Αναντολού, όμως δεν έκανε τη χάρη στον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη, με τους Τούρκους να φεύγουν τελικά ροζ φύλλο αγώνα

Δεν έκανε το χατίρι στον Παναθηναϊκό
Στάθηκε σε καλό επίπεδο για περίπου 25 λεπτά, αλλά τελικά η Μπάμπεργκ δεν έκανε το χατίρι στον Παναθηναϊκό. Ο γερμανικός σύλλογος ηττήθηκε στην έδρα του από την Εφές Αναντολού με 94-76, για την τέταρτη αγωνιστική του Top 16 της Euroleague αποτέλεσμα που δεν «βολεύει» τους «πράσινους» καθώς το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι είναι από τους βασικούς ανταγωνιστές του στον Ε’ όμιλο για την πρόκριση στους «8».

Τις τρεις νίκες έφτασε η Εφές. Στο "0" παρέμεινε η Μπάμπεργκ.

Ο Βούγιατσιτς κορυφαίος των νικητών. Ο Νάχμπαρ ξεχώρισε για λογαριασμό της Μπάμπεργκ.

Η Εφές κόντραρε τους παίκτες του Κρις Φλέμινγκ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (11-10) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με σερί 12-0 κατάφεραν να ξεφύγουν με εννέα πόντους (19-10). Με επιμέρους 10-2 απάντησε ο τουρκικός σύλλογος μειώνοντας στο πόντο (24-23) και πάλι όμως οι γηπεδούχοι με όπλο την ευστοχία τους από τα 6,75μ. πήραν διαφορά (+9, 32-23) στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Μαχμούτι, αντέδρασε, περιόρισε τα λάθη της, κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ και ελέγχοντας τον ρυθμό του ματς κατάφερε αρχικά να μειώσει και στο τέλος του πρώτου μέρους να περάσει μπροστά με τρίποντο του Φάρμαρ (46-47).

Η ανάπαυλα δεν έβαλε «φρένο» στο μομέντουμ της Εφές. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με καλή λειτουργία στην άμυνα, περιόρισαν τους αντιπάλους τους και παράλληλα άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά φτάνοντας στο +7 (56-63) στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα το προβάδισμα των φιλοξενούμενων άγγιξε αρκετές φορές το +15, ενώ στο τέλος έφτασε στη μέγιστη τιμή του το +17, 76-94.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-47, 59-65, 76-94

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 16 (3), Γκόλντσμπερι 2, Νάχμπαρ 19 (1), Τάντα 2, Σμιντ, Νιούμαν 2, Φορντ 5 (1), Τζέικομπσεν 8 (2), Γκαβέλ 5 (1), Ζίρμπες 15, Ογκίλβι 2

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (3), Βούγιατσιτς 17 (2), Μπατούκ, Ερντέν 12, Τουντσερί 11 (3), Σιπ, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 14 (6 ριμπάουντ), Λούκας 13, Κούτσο, Γκιουλέρ, Μπάρατς 10 (6 ριμπάουντ).