Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2013

Έρχεται... αήττητη!

Η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ισπανικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του Top 16 της Eurolague, καθώς επικράτησε της Μάλαγα με 72-64, παρότι βρέθηκε ακόμα και στο -14.

Έρχεται... αήττητη
Το 4/4 στο Ε’ όμιλο του Top 16 της Eurolague έκανε η Ρεάλ νικώντας στην Ανδαλουσία την Μάλαγα, 72-64.

Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους στην τρίτη περίοδο, όμως με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και έρχονται αήττητοι στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό την επόμενη Παρασκευή (25/01).

Φερνάντεθ και Ροντρίγκεθ ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Σίμον καλύτερος για τους γηπεδούχους.

Η Ρεάλ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στην Μάλαγα και που είχε τον πρώτο λόγο σε όλη την πρώτη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρούνται κοντά στο σκορ (16-19), ενώ στη δεύτερη περίοδο πέρασαν μπροστά. Μάλιστα με σερί 10-0 βρέθηκαν στο +9 (34-25) με τους Μαδριλένους, ωστόσο να ροκανίζουν τη διαφορά και να μειώνουν στο ημίχρονο σε 36-30 στο ημίχρονο.

Ερχόμενοι με… φόρα από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (+14, 46-32). Όμως τα περισσότερα από τέσσερα λεπτά που έμεινα χωρίς καλάθι, επέτρεψαν στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο με 8 αναπάντητους πόντους να μειώσουν σε 48-43. Ο Βάθκεθ έβαλε τέλος στο επιθετικό… κενό των ανδαλουσιανών διαμορφώνοντας το 50-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ολική επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο για την Ρεάλ, δια χειρός Ροντρίγκεθ. Η «βασίλισσα» όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά της Μάλαγα εκμεταλλευόμενη τη νέα επιθετική… παύση των γηπεδούχων, αλλά κατάφερε να προηγηθεί και με επτά (54-61) αποκτώντας τον πρώτο λόγο όσον αφορά στην υπόθεση νίκη. Πίεσε η ομάδα του Ρέπεσα, χωρίς όμως να επηρεάσει τη ροή του αγώνα αφού οι Μαδριλένοι έφτασαν στην επικράτηση με 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-30, 50-43, 64-72

Ουνικάχα Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 16 (4), Ουίλιαμς 4, Λίμα 2, Πάνκο 10 (1), Βιδάλ 2, Ουρτάσουν 3 (1), Κάλογουεϊ 5, Πέροβιτς, Βάθκεθ 12, Ντίαθ, Ζόριτς 10 (2 κοψίματα), Ντράγκιτς

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 15 (2), Πότσιους 4, Σουάρεθ 6 (1), Ρέγες 4, Μίροτις 4 (1), Ροντρίγκεθ 14 (2), Χετσχέιμερ, Μπέγκιτς, Κάρολ 9 (1), Γιούλ 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σλότερ 5 (8 ριμπάουντ, 2 κοψίματα).