Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: «3Χ3» για Τιχουάνα! (videos)

Με γκολ του άλλοτε αμυντικού της Ρίβερ Πλέιτ, Χαβιέρ Γκαντόλφι, η πρωταθλήτρια Μεξικού, Τιχουάνα, κέρδισε με 1-0 την Κορίνθιανς στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Ο αρχηγός της Τιχουάνα, μάλιστα, «έγραψε» με ωραίο τακουνάκι πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντο Άρτσε. Έτσι, οι Μεξικανοί έφτασαν στους εννέα βαθμούς μετά από τρεις αγώνες, ενώ οι κάτοχοι του Λιμπερταδόρες έμειναν στους 4.
Νωρίτερα έγιναν δύο ματς για τον δεύτερο όμιλο. Συγκεκριμένα, η Τίγκρε από την Αργεντινή κατέβαλε με 1-0 την Παλμέιρας χάρη σε γκολ του Γκάμπριελ Πενιάλμπα στο 94ο λεπτό μετά από λάθος του Κλέμπερτ. Οι Βραζιλιάνοι είχαν μείνει ήδη με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Βίλσον στο 87ο λεπτό.
Παράλληλα, η Λιμπερτάδ έφτασε στους επτά βαθμούς, αν και παραχώρησε 2-2 στην Σπόρτινγκ Κριστάλ. Οι Περουβιανοί προηγήθηκαν με δύο γκολ του Ίρβεν Αβιλά στο 21ο και στο 64ο λεπτό, αλλά οι πρωτοπόροι του δεύτερου γκρουπ ισοφάρισαν με τους Πέδρο Μπενίτεζ (67ο) και Χοσέ Νούνιεζ (87ο).
Για το όγδοο γκρουπ, η Φλουμινένσε παραχώρησε 1-1 στη Χουακιπάτο από τη Χιλή, αν και προηγήθηκε στο 30ό λεπτό με πέναλτι του Φρεντ. Οι Βραζιλιάνοι απώλεσαν πολλές ακόμα ευκαιρίες, αλλά ένα αμυντικό λάθος τους επέτρεψε στον Νικολάς Νούνιεζ να ισοφαρίσει στο 70ό λεπτό.
Τέλος, η Μπαρτσελόνα από το Εκουαδόρ πήρε ισοπαλία με 1-1 στο Μεξικό απέναντι στην Τολούκα. Προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με το γκολ του Αργεντινού Νταμιάν Ντίαζ, ενώ στο 82ο λεπτό ισοφάρισε ο διεθνής με τον Παναμά, Λουίς Τεχάδα.