Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013

Ψεκάστε, σκουπίστε, σχεδόν… τελειώσατε!

Με… συνοπτικές διαδικασίες, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε στη Γερμανία της Μπάμπεργκ κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την πρόκρισή της στους «8» της Euroleague.

Ψεκάστε, σκουπίστε, σχεδόν… τελειώσατε
Χωρίς να δυσκολευτεί η ΤΣΣΚΑ πήρε την εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την Μπάμπεργκ, για την 10η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Οι Μοσχοβίτες επικράτησαν της ομάδας του Κρις Φλέμινγκ με 78-58, έφτασαν τις επτά νίκες στο Ε’ όμιλο και έκαναν έναν βήμα για την πρόκρισή τους στα play offs της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρωταγωνιστές το σερβικό δίδυμο των Τεόντοσιτς-Κρστιτς οι οποίοι πέτυχαν 16 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Χωρίς νίκη στη διοργάνωση έμειναν για δέκατο παιχνίδι οι γηπεδούχοι.

Η Μπάμπεργκ μπορεί να άνοιξε το σκορ στην έδρα της, αλλά η χαρά της δεν κράτησε για πολύ. Οι φιλοξενούμενοι του Μεσίνα πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ φτάνοντας ακόμα και στο +9 στο πρώτο δεκάλεπτο (14-23). Μάλιστα με πρωταγωνιστή τον Μιτσόφ στη δεύτερη περίοδο βρέθηκαν να προηγούνται και με διψήφιο αριθμό πόντων (+11, 21-32). Η γερμανική ομάδα απάντησε με επιμέρους 10-3 μειώνοντας σε 31-35, όμως η ΤΣΣΚΑ βρήκε τις λύσεις ώστε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με τον καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα (+11, 35-46).

Οι Μοσχοβίτες μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ στο δεύτερο μέρος. Χάρις στην καλή τους άμυνα και παίζοντας συγκεντρωμένα στην επίθεση ξέφυγαν ακόμα και με 17 πόντους (45-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ έκανε την τελευταία της προσπάθεια, μείωσε σε 53-62 όμως αυτό περισσότερο… εκνεύρισε παρά προβλημάτισε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο φινάλε του ματς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20, 78-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-46, 47-62, 58-78

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 5 (1), Τάντα, Σμιντ, Νόιμαν, Φορντ 16 (1), Τζέικομπσεν 7 (1), Μάσεϊ 2, Γκαβέλ 7 (1), Ζίρμπες 8, Ογκίλβι, Ουόλς 13 (8 ριμπάουντ)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 16 (4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μιτσόφ 17 (3), Τζάκσον 3 (1), Σοκόλοφ, Κρστιτς 17 (8 ριμπάουντ), Ουίμς 11 (1), Ζόζουλιν, Έρτσεγκ, Βοροντσέβιτς (11 ριμπάουντ), Κάουν 10, Χριάπα, Παπαλουκάς 4 (1)