Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Πήρε το… αίμα της πίσω!

Στον πρώτο γύρο της έσπασε το αήττητο των 49 αγώνων, ωστόσο, η Γιουβέντους περίμενε στωικά και πήρε το… αίμα της πίσω επικρατώντας στο Μιλάνο της Ίντερ 2-1 στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής.

Πήρε το… αίμα της πίσω
Αν η… εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, τότε η Γιουβέντους το σέρβιρε παγωμένο στην Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» ήταν αυτοί που στον πρώτο γύρο της είχαν «σπάσει» το αήττητο των 49 αγώνων, ωστόσο, αυτή τη φορά ήταν η σειρά της «γηραιάς κυρίας» να πανηγυρίσει και παράλληλα να πάρει το… αίμα της πίσω.

Οι «μπιανκονέρι» επικράτησαν 2-1 μέσα στο Μιλάνο για την 30η αγωνιστική της Serie A και εκτός του ότι συνέχισαν ακάθεκτοι την πορεία τους για την κατάκτηση του τίτλου, «πλήγωσαν» και την Ίντερ, η οποία μένει πλέον ακόμη πιο πίσω στην διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Με το… καλημέρα η Γιουβέντους ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Κουαλιαρέλα στο 3ο λεπτό να κάνει το 1-0. Το ημίχρονο κύλησε δίχως να μπορέσουν οι δύο ομάδες να πετύχουν κάποιο τέρμα. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Παλάσιο στο 54ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ωστόσο, η «γηραιά κυρία» είχε την απάντηση και έξι λεπτά αργότερα ο Μάτρι έκανε το 2-1, που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του ντέρμπι. Οι «νερατζούρι» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καμπιάσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

«Γκέλα» για την Φιορεντίνα, η οποία ηττήθηκε 2-1 στη Σαρδηνία από την Κάλιαρι, ενώ η Λάτσιο με ανατροπή πήρε μεγάλη νίκη 2-1 απέναντι στην Κατάνια στο «Ολίμπικο».

Νίκη που της δίνει ελπίδες παραμονής πέτυχε η Παλέρμο στην έδρα της απέναντι στη Ρόμα με σκορ 2-0.