Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Ζωντανή η Κάχα, με σούπερ Νοσιόνι!

Ο Αργεντινός φόργουορντ με 24 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Λάμπε (21π.) οδήγησε την Κάχα σε νίκη μέσα στη Μόσχα με 86-82 επί της Χίμκι

Ζωντανή η Κάχα, με σούπερ Νοσιόνι
Η ομάδα του Γιαν Τάμπακ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης για τους «8» της Ευρωλίγκα, μετά την επικράτηση της μέσα στην έδρα της Χίμκι. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν 7:51 πριν το τέλος με 16 πόντους (63-79) και άλλοι επτά πόντοι στο υπόλοιπο του αγώνα, ήταν αρκετοί για να τους δώσουν τη νίκη, παρά την επική αντεπίθεση της ομάδας του Κουρτινάιτις στο φινάλε του αγώνα. Σε ρηχά νερά ο Πλάνινιτς με μόλις 2 πόντους, ο οποίος φορτώθηκε νωρίς με τρία φάουλ.

Η Κάχα Λαμποράλ κατόρθωσε να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, σε ένα ματς που οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο. Μάλιστα για την Χίμκι ήρθε νωρίς το φόρτωμα με φάουλ του Ζόραν Πλάνιντς που χρεώθηκε με 3 φάουλ, 2:03 πριν λήξει η πρώτη περίοδος. Το κρεσέντο του Νοσιόνι που είχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, έδωσε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στους Βάσκους, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ρωσική ομάδα προσπάθησε να περάσει μπροστά με απανωτά καλάθια του Μόνια (10 από τους πρώτους 13 των Ρώσων στη δεύτερη περίοδο) και το κατάφερε στο 14’, όμως οι Λάμπε και Σαν Εμετέριο κράτησαν όρθια την Κάχα στην δεύτερη περίοδο, με 9 και 7 προσωπικούς αντίστοιχα. Έτσι οι Βάσκοι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο μέρος με 46-43, έχοντας Λάμπε με 14 και Νοσιόνι με 13, σαν πρωταγωνιστές στο πρώτο μέρος, την ώρα που ο Πλάνινιτς ήταν καθηλωμένος στον πάγκο.Με πρωταγωνιστές τους Νοσιόνι και Λάμπε, οι Βάσκοι σε ένα σημείο του ματς που η Χίμκι έδειχνε να παίρνει μπροστά, από 51-52, με ένα επί μέρους 13-2, έφτασαν την διαφορά στους 10 πόντους 64-54, για να κλείσει η 3η περίοδος με 60-68.

Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με οκτώ και ο Κοζέρ με τρεις δημιουργούν για την Κάχα Λαμποράλ ένα επιμέρους 11-3 και εκτοξεύουν την διαφορά στο +16 (63-79) για την Κάχα 7:51 πριν λήξει το παιχνίδι. όμως η Χίμκι με ένα επιμέρους 17-2, φτάνει την διαφορά στον πόντο με 2:30 ν’ απομένουν. Ο Νοσιόνι δίνει ανάσα με τρίποντο στην Κάχα για το 80-84 στο 1:36 πριν το φινάλε, ο Ντέιβις με δύο βολές μειώνει στο καλάθι και με δική του τάπα, δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του να πάει το παιχνίδι στην παράταση ή τη νίκη. Όμως το σουτ του Κόπονεν βρήκε σίδερο, και ο Σαν Εμετέριο με δύο βολές, θα «κλειδώσει» τη νίκη για τους Βάσκους διαμορφώνοντας το 86-82 για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 43-46, 60-68, 82-86

Χίμκι (25/35 διπ, 8/18 τριπ, 8/12 βολές): Πλάνινιτς 2, Βιάλτσεφ 4, Μόνια 13 (3), Όγκουστιν 12, Λόντσαρ 6, Φριτζόν 8 (2), Κόπονεν 12 (3), Ρίβερς 10, Ντέιβις 15 (7ριμπ)

Κάχα Λαμποράλ (18/30 διπ, 11/29 τριπ, 17/23 βολές): Κουκ 3 (1), Μ. Μπιέλιτσα 2, Κοζέρ 8 (1), Νοσιόνι 24 (3/5 διπ, 4/7 τριπ, 6/7 βολές, 6 ριμπ), Πλάις 2, Γιέλινεκ 3, Λάμπε 21 (7/10 διπ, 1/1 τριπ, 4/5 βολές), Ν. Μπιέλιτσα 13 (3), Σαν Εμετέριο 10 (1) πηγή: sport-fm.gr