Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Και άσε τους άλλους να… σφάζονται!

Η Μπαρτσελόνα έκανε το…χρέος της, νίκησε 77-69 της Σιένα στην Τοσκάνη, διατηρήθηκε στην κορυφή του ΣΤ’ ομίλου και στην τελευταία αγωνιστική θα δει τους άλλους να…σφάζονται για μία θέση στους 8.

Και άσε τους άλλους να… σφάζονται
Μπορεί να πήγε στην Ιταλία χωρίς τους Ναβάρο, Τόμιτς και Μάικλ, να «έχασε» στη διάρκεια του ματς με τραυματισμό τον Ραμπασέδα, όμως αυτό δεν απέτρεψε την Μπαρτσελόνα από το να φύγει νικήτρια από την Τοσκάνη κόντρα στη Σιένα. Οι «μπλαουγκράνα», που είχαν ήδη εξασφαλίσει πρόκριση στα play offs και πρωτιά, επικράτησαν 77-69 της ομάδας του Λούκα Μπάνκι, για την 13η αγωνιστική του ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague, και στην τελευταία αγωνιστική θα δει όλους τους άλλους να δίνουν μάχη για μια θέση στην οκτάδα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζαβάι με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο την «Μπάρτσα». Μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και με σερί 10-0 και επιμέρους 11-6 βρέθηκαν στο +15, 21-6. Έστω και αργά όμως οι παίκτες του Πασκουάλ… ξύπνησαν ισοφαρίζοντας σε 23-23 μέσα σε τρία μόλις λεπτά. Ο Ράσιτς πάντως έδωσε ισχνό προβάδισμα στη Σιένα, 25-23, στο τέλος της περιόδου.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο παρά την ατυχία να χάσει στη διάρκεια της περιόδου και τον Ραμπασέδα εξαιτίας τραυματισμού. Η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά εκμεταλλευόμενη τα τρεισήμισι λεπτά χωρίς σκορ που έμεινε η Σιένα και διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι και το ημίχρονο, όταν και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με +5, 40-45.

Με τον Τζαβάι οδηγό στο τρίτο δεκάλεπτο η «Μπάρτσα» δεν άργησε να «χτίσει» και διαφορά και να φτάσει ακόμα και στο +13 (48-61), ενώ ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 10 πόντων (55-65).

Η Σιένα δεν είχε σκοπό να πέσει αμαχητί και έτσι με πίεση στην άμυνα στην τελευταία περίοδο κατάφερε να μειώσει 2’17’’ πριν τη λήξη στο τρίποντο, 69-72. Από εκεί και έπειτα ο Χουέρτας πήρε στις πλάτες τους την Μπαρτσελόνα. Πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και κάνοντας το 69-76 30’’ πριν το φινάλε έβαλε την υπογραφή του στην νίκη των «μπλαουγκράνα». Ο Γιασικεβίτσιους διαμόρφωσε το τελικό 69-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 40-45, 55-65, 69-77

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 15 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Εζέ 2, Καραρέτο, Ράσιτς 9 (1), Κανγκούρ 10 (2), Σανικίντζε 8, Ρες, Όρτνερ 10 (2), Λεχτάλερ, Τζάνινγκ, Μος 12 (2)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5 (1), Χουέρτας 14 (2), Αμπρίνες 7 (1), Γιασικεβίτσιους 3, Τοντόροβιτς 1, Γουάλας, Ίνγκλς 20 (2), Ραμπασέδα, Εμπαγιέ, Λόρμπεκ 5, Πέρεθ, Τζαβάι 22 (12 ριμπάουντ).