Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: «Καθάρισε» ο Γκιγκλιότι για Κολόν!! (videos)

Η Κολόν Σάντα Φε κέρδισε με 3-2 την Τίγκρε στην έναρξη της έβδομης αγωνιστικής του Final του αργεντίνικου πρωταθλήματος, ενώ η Μπελγκράνο και η Άρσεναλ έφεραν 1-1.
Μάλιστα, οι «σαμπαγέρο» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο δεύτερο κομμάτι της σεζόν χάρη σε τέρμα του Εμανουέλ Γκιγκλιότι στο 86ο λεπτό, με το οποίο ο 25χρονος επιθετικός έπιασε τον Νάτσο Σκόκο των Νιούελς Ολντ Μπόις στην κορυφή της κατάταξης των σκόρερ. Προγενέστερα, η Κολόν προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ του Φακούντο Κουρουτσέτ στο 11ο λεπτό και του Σεμπάστιαν Πρέντιγκερ στο 18ο, τα οποία προήλθαν από στημένες φάσεις. Ακολούθησαν γκολ του Εζέκιελ Μαγκιόλο στο 23ο και στο 27ο λεπτό, τα οποία διαμόρφωσαν στο 2-2. Πριν από το 3-2 του Γκιγκλιότι αποβλήθηκε ο Μαουρίτσιο Ρομέρο των γηπεδούχων και ο Γκαστόν Ντίαζ της Τίγκρε εξαιτίας δεύτερης κίτρινης κάρτας.
Στο δεύτερο ματς της βραδιάς, η Μπελγκράνο παραχώρησε 1-1 στην Άρσεναλ. Το σκορ άνοιξε στο 36ο λεπτό έπειτα από γκολ του Λουτσιάνο Λόγιο, ενώ ο Ντιέγκο Μπραγκιέρι ισοφάρισε στο 63ο λεπτό. Αμφότερα τα γκολ προήλθαν από στημένες φάσεις, στις οποίες οι σκόρερ βρέθηκαν αμαρκάριστοι όντας παράλληλα σε ευνοϊκή θέση.
2
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.