Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Έκαναν… πλάκα οι Γερμανοί!!

Όχι απλά την νίκησε, αλλά την… διέλυσε! Η Άλμπα Βερολίνου έκανε ό,τι ήθελε την Ζαλγκίρις Κάουνας, της οποίας επικράτησε με το επιβλητικό 77-55, μια αγωνιστική πριν το φινάλε του Top-16.

Έκαναν… πλάκα οι Γερμανοί!
Έρμαιο στις ορέξεις της Άλμπα Βερολίνου έγινε η Ζαλγκίρις!

Αν και οι δύο ομάδες ήταν βαθμολογικά αδιάφορες, έχοντας αποκλειστεί από την συνέχεια της Ευρωλίγκας, οι Γερμανοί μπήκαν με περισσότερο… μεράκι στον αγώνα, κάνοντας πλάκα με το τελικό 77-55.

Τρίτη νίκη στο Top-16 για τους θριαμβευτές, στις πέντε έμειναν οι Λιθουανοί, μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 6-0 στο 3’. Σε εκείνο το σημείο… έφυγε από το παρκέ! Στα υπόλοιπα λεπτά του δεκαλέπτου, οι παίκτες του Πλάθα δεν πέτυχαν άλλο καλάθι, η Άλμπα έτρεξε σερί 14-0 και βρέθηκε στο 10’ μπροστά με 8 (14-6).
Όσο τραγικά τέλειωσε η πρώτη περίοδος για τους φιλοξενούμενους, άλλο τόσο ήταν και η συνέχεια. Η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 18, με το 27-9 υπέρ της Άλμπα στο 14’. Με σύμμαχο τα πολλά εύστοχα τρίποντα εν συναρτήσει με τα λάθη των Λιθουανών, οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά ακόμη και με 20 πόντους, με το 41-21 του ημιχρόνου.

Το κακό βράδυ των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, η Άλμπα δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμη και με 28 πόντους (59-31)! Η Ζαλγκίρις ήταν αγνώριστη και στο 30’ το ματς ήταν 61-36 υπέρ των γηπεδούχων. Τυπική διαδικασία ήταν το ματς τα τελευταία λεπτά, με την Άλμπα ωστόσο να καταφέρνει να παίρνει την νίκη με διαφορά άνω των 20 πόντων και πιο συγκεκριμένα με το τελικό 77-55.

Tα δεκάλεπτα: 14-6, 41-21, 61-36, 77-55

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σάφαρτσικ 3 (1), Τόμπσον 16, Φουλ, Μπάιαρς 12 (2), Ντζέντοβιτς 8, Μιράγες 5, Γουντ 8 (2), Τραορέ 8, Φόστερ 6 (2), Ινμπίχι 5 (1), Μόρλεϊ 6.

Ζαλγκίρις (Πλάθα): ΜακΓκράθ 5 (1), Ν. Λαβρίνοβιτς 6, Γιουσκεβίτσιους 4, Λιπκεβίτσιους 2, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 7, Λαφαγιέτ 3 (1), Καουκένας 4, Φουτ, Κ. Λαβρίνοβιτς 15 (2).πηγή: sport-fm.gr