Τετάρτη 13 Μαρτίου 2013

CONCACAF Champions League: Πρόκριση για Μοντερέι και Σάουντερς! (videos)

Οι Σιάτλ Σάουντερς απέκλεισαν την Τίγκρες με συνολικό σκορ 3-2 μετά από 3-1 στο «CenturyLink Field» και εξασφάλισαν θέση στην τετράδα του CONCACAF Champions League.
Μάλιστα, οι Μεξικανοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με γκολ του Ελίας Χερνάντεζ στο 23ο λεπτό. Στο 53ο, όμως, οι Σάουντερς ισοφάρισαν σε 1-1 με τέρμα του Ντε Άντρε Γεντίν και στο 60ό ο Τζίμι Τραορέ διαμόρφωσε το 2-1 με δυνατό σουτ. Στο 73ο ολοκληρώθηκε η ανατροπή των δεδομένων υπέρ των Αμερικανών, όταν ο πρώην επιθετικός του Άρη, Έντι Τζόνσον, πρόσφερε σκορ πρόκρισης στην ομάδα του MLS με ψύχραιμη προσπάθεια.
Από την πλευρά της, η Μοντερέι, η οποία έχει κατακτήσει τα δύο τελευταία τρόπαια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της γεωγραφικής ζώνης CONCACAF, παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στη Χελαχού, αλλά πέρασε με συνολικό σκορ 4-2. Ο σύλλογος από τη Γουατεμάλα προηγήθηκε με τον Φρέντι Τέιλορ στο 44ο λεπτό, αλλά ο Ουόλτερ Αγιόβι ισοφάρισε στο 63ο λεπτό με ωραίο μακρινό σουτ.