Τετάρτη 13 Μαρτίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Σημαντικές νίκες για Βελέζ και Νιούελς! (videos)

O πρώην παίκτης του Πανιωνίου, Φαμπιάν Εστογιανόφ, έβαλε την Πενιαρόλ μπροστά στο σκορ, αλλά η Βελέζ πήρε τη νίκη με 3-1 και ανέλαβε τα ηνία του τέταρτου γκρουπ του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Μάλιστα, οι Αργεντίνοι ξεπέρασαν και τιμωρία της CONEMBOL, που τους υποχρέωσε να υποδεχθούν τους Ουρουγουανούς χωρίς θεατές στο γήπεδο. Άλλωστε, το σκορ έγινε 1-1 στο 29ο λεπτό, έξι λεπτά μετά το πέναλτι του Εστογιανόφ, εξαιτίας αυτογκόλ του τερματοφύλακα, Ενρίκε Μπολόνια, μετά από εκτέλεση φάουλ. Επίσης, ο Φεντερίκο Ινσούα διαμόρφωσε το 2-1 στο 74ο λεπτό με πέναλτι και ο Τζόναθαν Κοπέτε το τελικό αποτέλεσμα στο 77ο λεπτό.
Από την πλευρά τους, οι Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο κατέβαλαν με 2-0 την Ουνινερσιδάδ στη Χιλή χάρη σε γκολ του Μάξι Ροντρίγκεζ στο 18ο λεπτό και του Μαρτίν Τόνσο στο 83ο. Παράλληλα, η Γκρέμιο ηττήθηκε στη Βενεζουέλα με 2-1 από την Καράκας, αν και προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Ελάνο, καθώς ο Άνχελο Πένια ισοφάρισε στο 45ο και ο Έβερ Φαρίας ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 66ο. Τέλος, η παραγουανή Λιμπερτάδ απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στην Ουρουγουάη απέναντι στην Σπόρτινγκ Κριστάλ. Ο Πάμπλο Βελάσκεζ πέτυχε το γκολ των φιλοξενούμενων στο 52ο λεπτό, πριν αποβληθεί στις καθυστερήσεις, ενώ ο Ιρβέν Αβίλα ισοφάρισε σε 1-1 στο 73ο λεπτό.