Σάββατο 9 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: Στην κορυφή η Γοδόι Κρουζ! (videos)

Η Γοδόι Κρουζ επικράτησε εκτός έδρας της Ιντεπεντιέντε με 1-0 και έμεινε μόνη στην πρώτη θέση της αργεντίνικης Final, τουλάχιστον για το ξεκίνημα της πέμπτης αγωνιστικής.
Στο 57ο λεπτό ο Αλέξις Κάστρο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το τέρμα ήταν αρκετό, ώστε οι «Τόμπα» να συμπληρώσουν ένδεκα βαθμούς. Αντίθετα, η Ιντεπεντιέντε έμεινε στους έξι και υποχώρησε στις θέσεις της τριετής κατάταξης, οι οποίες οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία. Πάντως ισοβαθμεί με την Κίλμες και θα έδινε αγώνα μπαράζ, αν το πρωτάθλημα ολοκληρωνόταν σήμερα.
Νωρίτερα, η Μπελγκράνο κατέβαλε με το ίδιο σκορ (1-0) τη Βελέζ χάρη σε γκολ του Μάρτιν Νταρίο Ζαπάτα στο 90ό λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο, αν και δεν περιείχε γκολ, ήταν το καλύτερο από άποψη θεάματος, καθώς περιείχε πλειάδα ευκαιριών για αμφότερες τις ομάδες. Στο δεύτερο κομμάτι, οι δύο σύλλογοι έδειξαν ικανοποιημένοι από τη «λευκή» ισοπαλία, αλλά εκείνος του Ρικάρντο Ζιελίνσκι εξασφάλισε τη νίκη στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.
1
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.