Κυριακή 14 Απριλίου 2013

Αργεντινή: Ιστορική… ήττα για Μπόκα!! (videos)

Η κάκιστη πορεία της Μπόκα στο Final της Αργεντινής συνεχίστηκε με ντροπιαστικό 6-1 στην έδρα της Σαν Μαρτίν Σαν Χουάν!
Πρόκειται για τη χειρότερη ήττα από το 7-2 στα «χέρια» της Ροζάριο Σεντράλ το 2003, ενώ έχασε με 6-1 από τη… Σαν Μαρτίν Τουκουάν το 1998 και με 6-0 από τη Χιμνάσια Λα Πλάτα το 1996. Η αποψινή βραδιά, πάντως, συγκαταλέγεται σε μία από τις χειρότερες στην ιστορία των «χεϊνέσες». «Έκαναν το τέλειο παιχνίδι και εμείς το χειρότερο» δήλωσε σχετικά ο Κάρλος Μπιάνκι, που έχει οδηγήσει την Μπόκα σε… μία νίκη εντός των πρώτων εννέα αγωνιστικών του Final.
Ειδικότερα, η Σαν Μαρτίν, που είχε μείνει χωρίς νίκη για… δεκαέξι παιχνίδια, ευνοήθηκε από τρία γκολ του Ουμπέρτο Οσόριο (2ο, 45ο και 54ο), ενώ ο Χόρχε Λούνα διαμόρφωσε το 2-0 στο 20ό λεπτό εκμεταλλευόμενος λάθος εκτίμηση του Όσκαρ Ουστάρι, ο Λούκας Λάντα το 3-1 στο 40ό και ο πρώην παίκτης της Ξάνθης, Σεμπαστιάν Πένκο, το 6-1 στο 60ό. Στο 38ο ο Σαντιάγκο Σίλβα μείωσε σε 2-1 με πέναλτι.
Θυμίζουμε πως η Μπόκα ουδέποτε έχει υποβιβαστεί στη δεύτερη εθνική και πως δεν διατρέχει σχετικό κίνδυνο φέτος, κάτι που δεν ισχύει για την Ιντεπεντιέντε, που αποτελεί την άλλη ομάδα με συνεχή παρουσία στην κορυφαία κατηγορία του αργεντίνικου ποδοσφαίρου. Πάντως, το κλίμα στους «κόκκινους» είναι εξίσου βαρύ, αφού υπήρξαν θανατικές απειλές προς τους παίκτες και τα μέλη του τεχνικού επιτελείου, τη στιγμή που ο υποβιβασμός φαίνεται αναπόφευκτος μετά τη χθεσινή εντός έδρας ισοπαλία με την Ουνιόν Σάντα Φε.
Επιστρέφοντας στα σημερινά ματς, η πρωτοπόρος του Final, Λανούς, επικράτησε των Ολ Μπόις χάρη σε τέρμα του Σίλβιο Ρομέρο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Προηγουμένως, ο άλλοτε στράικερ του Άρη, Μάριο Ρεγκέιρο, διαμόρφωσε το 1-0, αλλά ο Άνχελ Βιλντόζο ισοφάρισε σε 1-1 στο 67ο λεπτό. Τέλος, η Ρασίνγκ Κλουμπ πέτυχε μεγάλο θρίαμβο κερδίζοντας με 4-1 τη Σαν Λορένζο στο «Pedro Bidegain». Βρέθηκε πίσω στο 7ο λεπτό λόγω γκολ του Έκτορ Βιλάιλμπα, αλλά οι Μπρούνο Ζουκουλίνι (δύο γκολ), Ροντρίγκο Ντε Πολ και Λουτσιάνο Βιέτο γύρισαν το παιχνίδι.
3
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.