Παρασκευή 17 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Με… μπιλιάρδο η Ολίμπια!! (video)

Αν και ηττήθηκε με 1-0 στην Αργεντινή, η Ολίμπια προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες κερδίζοντας την Τίγκρε με 2-0 στον επαναληπτικό.
Το παιχνίδι, που έγινε στην Παραγουάη, δεν περιείχε πολλές φάσεις, αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ σε διάστημα δεκατεσσάρων λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Φρέντι Μπαρέιρο άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας ενώπιον της αντίπαλης εστίας. Ακολούθησε αυτογκόλ του Νορμπέρτο Παπαράτο στο 64ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και… μπιλιάρδο μεταξύ των αμυντικών της Τίγκρε.
Οι Αργεντίνοι ήθελαν μόλις ένα γκολ για την πρόκριση, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά τον τερματοφύλακα, Μαρτίν Σίλβα. Έτσι, η Ολίμπια, που αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα, εξασφάλισε σχετική «ανάσα» και διπλή σειρά αγώνων εναντίον της βραζιλιάνικης Φλουμινένσε στην τελική οκτάδα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.