Παρασκευή 17 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Δεν άντεξε η Γκρέμιο!! (videos)

Έπαιξε με τη… φωτιά και η Γκρέμιο αποκλείστηκε από το φετινό Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού έχασε με 1-0 στην Κολομβία από τη Σάντα Φε.
Οι Βραζιλιάνοι επικράτησαν με 2-1 στο πρώτο ματς και αποφάσισαν να στοχεύσουν στη «λευκή» ισοπαλία στο εκτός έδρας παιχνίδι. Μάλιστα, ο Ζε Ρομπέρτο, ο Εντουάρντο Βάργκας και τα υπόλοιπα μεγάλα «ονόματα» της Γκρέμιο βρέθηκαν στην Κολομβία εδώ και μία εβδομάδα, ώστε να προσαρμοστούν στην υψομετρική διαφορά. Η μίνι-προετοιμασία παραλίγο να στεφθεί με επιτυχία, αλλά στο 78ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν τον Ντίντα και διαμόρφωσαν σκορ πρόκρισης.
Είναι χαρακτηριστικό πως οι Κολομβιανοί διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ασκώντας ασφυκτική πίεση, αν εξαιρεθεί το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημίχρονου, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημεία ζωής. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με μοναδική ευκαιρία του Βάργκας, αλλά η Γκρέμιο δεν προξένησε άλλη ουσιαστική απειλή. Αντίθετα, η Σάντα Φε ανέβηκε ακόμα περισσότερο και δικαιώθηκε με γκολ του Βίλντερ Μεντίνα. Τέλος αναφέρουμε πως στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, οι Κολομβιανοί θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Γκαρκιλάσο από το Περού, που αποτελεί την άλλη μεγάλη έκπληξη του Λιμπερταδόρες.