Σάββατο 1 Ιουνίου 2013

Με τον ίδιο τρόπο!!

Με άμυνα... ατσάλι και καλές επιλογές στην επίθεση, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 81-55 του Πανιωνίου έκανε το 2-0 στη σειρά και έχει... match ball για τους τελικούς της Α1!

Με τον ίδιο τρόπο!
Η άμυνα δίνει το σύνθημα!

Όπως και πριν δύο ημέρες, έτσι και στο δεύτερο ματς οι παίκτες του Παναθηναϊκού έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, στην επίθεση ήταν αποτελεσματικοί και επικράτησαν 81-55 του Πανιωνίου, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Α1.

Κορυφαίος για τους «πράσινους», ο Μπράμος με 15 πόντους, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λάσμε με 11, με τον Πεδουλάκη να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Ξανά κακοί οι Νευσμυρνιώτες, με τους Μίλμπουρν και Γιάνκοβιτς να έχουν από δέκα πόντους.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί την Δευτέρα στη Νέα Σμύρνη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ, Λάσμε και προηγήθηκε 5-2. Παππάς και Γιάνκοβιτς το πήραν πάνω τους και με σερί 8-0, ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά στα μισά του δεκαλέπτου με 10-5. Ο Πεδουλάκης προχώρησε σε διορθωτικές αλλαγές, οι οποίες είχαν αποτέλεσμα, με το τριφύλλι να κλείνει την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού με 17-16.

Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο να μην ξεκίνησε πολύ καλά ο Παναθηναϊκός, όμως στο δεύτερο «μπήκε» με διάθεση να… τελειώσει τους Νεοσμυρνιώτες. Μέσα σε ένα εκπληκτικό δίλεπτο, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 11-0 και πήραν διαφορά ασφαλείας (28-16). Όσο κι αν προσπαθούσε ο Πανιώνιος να την ρίξει κάτω από τους δέκα, οι «πράσινοι» είχαν πάντα απαντήσεις, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-27.

Κι άλλο σερί από τον Παναθηναϊκό. Με πέντε πόντους του Κάρι κι άλλους τόσους του Διαμαντίδη, η ομάδα του «Άρτζι» έκανε σερί 14-3 και η διαφορά έφτασε στην υψηλότερη τιμή της, στο +22 (52-30). Το τριφύλλι συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μπράμος, παίζοντας υποδειγματική άμυνα και παρά τις αλλαγές του Πεδουλάκη, δεν χάθηκε ο ρυθμός. Έτσι, η περίοδος έκλεισε στο +26 για τον Παναθηναϊκό, 67-41, με τον Γκουίν να μπαίνει για πρώτη φορά στο παρκέ στο 29’.

Πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές, με άναρχο μπάσκετ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και αρκετά άστοχα σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχουν μπει μόλις πέντε πόντοι μέχρι το 35’ (69-44). Ο Γιαννόπουλος είχε μπει ορεξάτος στον αγώνα και φρόντισε να επιβεβαιώσει την… δίψα, παίρνοντας προσπάθειες τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι. Εν τέλει, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το 81-55 υπέρ του Παναθηναϊκού, με την άμυνα να οδηγεί και την επίθεση να είναι ξανά αποτελεσματική.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 38-27, 67-41, 81-55

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 9, Μπράμος 15(3), Κάρι 5(1), Ματσιούλις 6(1), Ούκιτς 6, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 9(2), Γκιστ 5, Γκουίν 2, Ξανθόπουλος 5(1), Γιαννόπουλος 6

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 3, Πέιν 5(1), Αθηναίου 2, Κις, Μίλμπουρν 10(2), Αθανασούλας 8(1), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 2, Παππάς 9(1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ πηγή: sport-fm.gr