Σάββατο 1 Ιουνίου 2013

Κυπελλούχος η Μπορντό!

Την χρονιά της έσωσε η Μπορντό, καθώς κατέκτησε το Κύπελλο στη Γαλλία επικρατώντας 3-2 της Εβιάν, με… ήρωα τον Ντιαμπατέ.

Κυπελλούχος η Μπορντό
Το τέταρτο Κύπελλο της ιστορίας της και το πρώτο της μετά από το 1987 κατέκτησε η Μπορντό, καθώς επικράτησε στον τελικό της Εβιάν με σκορ 3-2.

Σε μία σεζόν που τίποτα δεν πήγε καλά, οι «γιρονδίνοι» κατάφεραν να σώσουν την… παρτίδα και πανηγύρισαν το Κύπελλο. «Ήρωας» για τους νικητές ο Ντιαμπατέ με το γκολ που σημείωσε έναν λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και έκανε το τελικό 3-2.

Ο Ντιαμπατέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 39’, αλλά η Εβιάν απάντησε στο 51’ με τον Σαγκμπό. Ο Σαϊβέ δύο λεπτά αργότερα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μπορντό, με τον Τζετζέ στο 70’ να ισοαφαρίζει εκ νέου. Στο 89’ ο Ντιαμπατέ χάρισε το τρόπαιο στους «γιρονδίνους».Πηγή: sport-fm.gr