Πέμπτη 4 Ιουλίου 2013

MLS: «Καθάρισε» ο Μάρτινς για Σάουντερς!! (videos)

Με δύο γκολ του Ομπαφέμι Μάρτινς, οι Σιάτλ Σάουντερς κατέβαλαν την Ντι Σι Γιουνάιτεντ με 2-0, ενώ Τορόντο και Μόντρεαλ Ίμπακτ έφεραν 3-3.
Καταρχάς, ο 28χρονος Νιγηριανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με μακρινό σουτ και «καθάρισε» το ματς στο 91ο παραβιάζοντας για δεύτερη φορά την εστία του Τζο Ουίλις. Παράλληλα, οι πρωτοπόροι της ανατολικής περιφέρειας του MLS, Ίμπακτ, προηγήθηκαν με γρήγορο γκολ του Αντρές Ρομέρο στο καναδικό ντέρμπι, αλλά οι Τζέρεμι Μπρούκι, Στίβεν Κάλντγουελ και Ντάρεν Ο’ Ντι έβαλαν το Τορόντο μπροστά με 3-1 προς χαρά των 21,700 θεατών, που βρέθηκαν στο «BMO Field». Ωστόσο, στο 69ο λεπτό ο Χασούν Καμαρά μείωσε σε 3-2 και στο 70ό ο Μάρκο Ντι Βάιο ισοφάρισε.
Σε άλλο ματς, οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας ξεπέρασαν δύο αμυντικά λάθη, που προκάλεσαν ισάριθμα γκολ, ώστε να κερδίσουν τους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς με 3-2. Από την πλευρά της, η Ρέαλ Σολτ Λέικ πήρε εντός έδρας 2-2 από τους Φιλαδέλφεια Γιούνιον χάρη σε πέναλτι του Χαβιέ Μοράλες στο 97ο λεπτό, αν και έπαιξε με δέκα παίκτες από το 56ο και έμεινε πίσω στο σκορ με 2-1 από το 76ο. Τέλος, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με γκολ του άλλοτε αμυντικού του Πανσερραϊκού, Ορελιέν Κολέν, και ήταν ανώτερη των Βανκούβερ Ουάιτκαπς, αλλά καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του 24χρονου Βραζιλιάνου Καμίλο Σανβέζο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το τελικό 1-1.