Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2013

Δεν την... πούλησε την Ντόρτμουντ!!

«Δεινοπάθησε», αλλά τα κατάφερε. Αν κι έχασε ένα... κάρο ευκαιρίες, η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 του Μόναχου 1860 (στην παράταση) και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Έξω η Μάιντς.

Δεν την... πούλησε την Ντόρτμουντ
Η μπάλα πολλές φορές είναι «πόρνη», αλλά ευτυχώς για την Ντόρτμουντ δεν αποδείχθηκε τέτοια. Αν κι έπαιζε μονότερμα σε όλο το ματς το Μόναχο 1860, εν τέλει χρειάστηκε να χάσει αρκετές ευκαιρίες και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με σκορ 2-0, στην παράταση.

Με τον Παπασταθόπουλο να ξεκινά βασικός, οι Βεστφαλοί πίεζαν από το πρώτο λεπτό, όμως στο πρώτο μέρος δεν έχασαν και τις πολλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος είχαν νωρίς-νωρίς δοκάρι με τον Μπλαστσκόφσκι (50’), ενώ στη συνέχεια είχαν αρκετές φάσεις για να απειλήσουν. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι άντεχαν την πίεση και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, έγινε του δοκαριού (σε πρώτη φάση)! Ο Ρόις είχε δύο μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (93’, 97’), ωστόσο ο... γόρδιος δεσμός λύθηκε με εκτέλεση πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ στο 104’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο έτερος νεοαποκτηθείς, Μιχταριάν, τρία λεπτά αργότερα, ενώ στο 117’ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα ένα, όμως και πάλι το δοκάρι της Μόναχο... τον νίκησε.

Στα υπόλοιπα αποτέλεσμα, τα φαβορί είτε δύσκολα, είτε εύκολα επιβεβαίωσαν τον ρόλο τους, εκτός της Μάιντς που αν κι αγωνιζόταν στο γήπεδό της, ηττήθηκε 1-0 από την Κολωνία, ομάδα δεύτερης κατηγορίας και είπε πρόωρα «αντίο» στον θεσμό.