Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2013

Για το… γόητρο!

Την πρώτη του νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πέτυχε το Λουξεμβούργου, καθώς επικράτησε 3-2 της Βορείου Ιρλανδίας, για την 8η αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Για το… γόητρο
Νίκη… γοήτρου πήρε το Λουξεμβούργου απέναντι στην Βόρειο Ιρλανδία, καθώς επικράτησε εντός έδρας 3-2. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Λουξεμβούργιων στον 6ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας.

Αν και αδιάφορες οι δύο ομάδες, προσέφεραν «πλούσιο» θέαμα με τα πέντε τέρματα που σημειώθηκαν.

Το σκορ άνοιξαν στο 14ο λεπτό με τον Πάτερσον οι Βορειοϊρλανδοί, αλλά το Λουξεμβούγο είχε την απάντηση με τον Χοακίμ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 78’ με τον Μπένσι, με την Βόρειο Ιρλανδία να ισοφαρίζει στο 82’ με τον Μακόλεϊ. Το τελικό 3-2 για το Λουξεμβούργο έκανε στο 87’ ο Γιάενισχ.

Νωρίτερα οι Ρώσοι επικράτησαν 3-2 του Ισραήλ.