Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2013

Με ανατροπή πάει… Βραζιλία!!

Το «εισιτήριο» για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας τσέκαρε η Ιταλία, καθώς ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και επικράτησε 2-1 της Τσεχίας, αποτέλεσμα που την στέλνει Μουντιάλ.

Με ανατροπή πάει… Βραζιλία (video)
Ούτε που τους πέρασε από το μυαλό ότι δεν θα τσέκαραν από σήμερα το… εισιτήριο για Βραζιλία.

Οι Ιταλοί αν και αγχώθηκαν λίγο όταν πήγαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ 1-0 από την Τσεχία, αλλά και από το γεγονός ότι έχαναν τα… άχαστα, τα έφεραν «τούμπα» και πάνε και επίσημα στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε 2-1 και με αυτούς τους τρεις βαθμούς κατέλαβε και με τη… βούλα την πρώτη θέση του 2ου ομίλου δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των προκριματικών.

Στον αντίποδα οι Τσέχοι ελπίζουν σε ένα… θαύμα για να μπορέσουν να βρεθούν στα μπαράζ για το Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Ο Κόζακ στο 19ο λεπτό ήταν αυτός που έβαλε… δύσκολα στους Ιταλούς κάνοντας το 1-0 για την Τσεχία. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μπαλοτέλι έχανε σχεδόν τα… πάντα και ο Τσεχ ήταν ο… ήρωας της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η «σκουάντρα ατζούρα» χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να τα φέρει… τούμπα. Ο Κιελίνι στο 51’ ισοφάρισε και ο Μπαλοτέλι με πέναλτι στο 54’ διαμόρφωσε το 2-1 που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Οι Βούλγαροι έκαναν το καθήκον τους, πήραν τη νίκη 2-1 εκτός έδρας της Μάλτας και θα… παλέψουν μέχρι το τέλος για να πάρουν την δεύτερη θέση που θα τους στείλει στα μπαράζ.

Νωρίτερα η Δανία επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Αρμενίας.