Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2013

Έκλεισε θέση στο Μουντιάλ η Αργεντινή!

Με σκορ 5-2 η Αργεντινή διέσυρε την Παραγουάη και εξασφάλισε μία θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας. Δύο γκολ με πέναλτι ο Μέσι και από ένα οι Αγουέρο, Ντι Μαρία και Ροντρίγκες.

Έκλεισε θέση στο Μουντιάλ η Αργεντινή
Μόνο μία ισοπαλία χρειαζόταν η Αργεντινή για να προκριθεί και επίσημα στην τελική φάση του Μουντιάλ, όμως η παρέα του Λιονέλ Μέσι επικράτησε με σκορ 5-2 στην έδρα της Παραγουάης και εξασφάλισε πανηγυρικά θέση στη γιορτή του ποδοσφαίρου το επόμενο καλοκαίρι.

Το σκορ για την «αλμπισελέστε» άνοιξε στο 12’ ο Λιονέλ Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το οποίο κέρδισε ο ίδιος), όμως πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Νιούνιες που με προβολή νίκησε τον Ρομέρο.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Σαμπέλα σημείωσε τρία τέρματα με τους Αγουέρο, Ντι Μαρία και Μέσι (πάλι με πέναλτι) στο 32’, το 50 και το 53’ αντίστοιχα.

Οι παίκτες του Φερνάντες μείωσαν με τον Σάντα Κρουζ στο 86’, αλλά οι Αργεντίνοι συνέχισαν την παράστασή τους μέχρι τέλους και ο Ροντρίγκες έγραψε το τελικό 5-2 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.