Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2013

Φαν Πέρσι και... έφυγε για Βραζιλία!!

Με δυο γκολ του Φαν Πέρσι, η Ολλανδία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Ανδόρας και εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ.

Φαν Πέρσι και... έφυγε για Βραζιλία!
Οι «οράνιε» συνεχίζουν να διατηρούν το αήττητο στον 4ο όμιλο των προκριματικών, μια και έπειτα από 8 αγώνες, έχουν 7 νίκες, μια ισοπαλία και συγκομιδή 22 βαθμούς.

Ο Φαν Πέρσι, λοιπόν, στο 50’ και το 54’ ήταν αυτός που έδωσε μια άνετη νίκη στην εθνική του ομάδα, απέναντι, φυσικά, σε έναν πολύ αδύναμο αντίπαλο, που δεν έχει πάρει ούτε βαθμό στο γκρουπ

«Σκαρλάφωσαν» οι Ούγγροι

Με πολύ καλή εμφάνιση και τέσσερα γκολ, η Ουγγαρία νίκησε 5-1 την Εσθονία και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 14 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, μια και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι 3-0, χάρη στα γκολ των Κλάβαν (αυτ.), Χάγναλ και Μποντέ. Ένα γκολ από τον Νέμεθ στην επανάληψη, ένα από τον Τζούτζακ και… της τιμής από τον Ανιέθ για τους Εσθονούς, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Σπουδαίο «διπλό» η Τουρκία

Σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Ρουμανίας, με σκορ 2-0, πήρε η Τουρκία, στην προσπάθεια που κάνει για κατάληψη της 2ης θέση του 4ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ.

Οι γείτονές μας έφτασαν τις τέσσερις νίκες σε 8 παιχνίδια και ανέβηκαν στους 13 βαθμούς, όσους έχουν και οι σημερινοί τους αντίπαλοι. Πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας ματς με την Εσθονία (11/10) και στο εντός με την Ολλανδία (15/10), ματς που, ενδεχομένως, θα κρίνει πολλά για τους Τούρκους. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν ο Γιλμάζ στο 22’ και ο Ερντίγνκ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.