Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου 2013

Αργεντινή: «Έγραψε» ο Μπλάνκο για Λανούς!! (videos)

Με ευρύ 3-0 της Λανούς σε βάρος της Ολίμπο ολοκληρώθηκε η πέμπτη αγωνιστική του Inicial της Αργεντινής, η οποία βρήκε τους Νιούελς Ολντ Μπόις στην πρώτη θέση.
Πάντως, η Λανούς ξεπέρασε αρνητικό σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη. Καταρχάς, ο Λαουτάρο Ακόστα άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό, ενώ ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, διαμόρφωσε το 2-0 στο 71ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα σκόραρε και ο Νικολάς Πασκίνι, o οποίος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, που μείωσε στους τρεις βαθμούς την απόστασή της από το ρετιρέ της κατάταξης.
Νωρίτερα, η Μπελγκράνο πήρε βαθμολογική «ανάσα» κερδίζοντας την Ατλέτικο Ραφαέλα με 3-2 χάρη σε δύο γκολ του 36χρονου Εζέκιελ Μαγκιόλο και ένα του Λουτσιάνο Λόγιο μετά το αρχικό 2-0 των φιλοξενουμένων. Αρχικά, πάντως, ο Κριστιάν Κανουχέ σημείωσε το 1-0 και Αντρές Ροζάλες το 2-0 με το γκολ της βραδιάς. Τέλος, Άρσεναλ και Αρχεντίνος Τζούνιορς έμειναν στο 0-0, οπότε απώλεσαν την ευκαιρία να «ακουμπήσουν» την κορυφή της Inicial.
1
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.