Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

Ζορίστηκε το Ρέθυμνο!!

Χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές στο τέλος το Ρέθυμνο για να κάμψει στην έδρα του την αντίσταση του μαχητικού Ικάρου Χαλκίδας (82-77), στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Ζορίστηκε το Ρέθυμνο
Το Ρέθυμνο ζορίστηκε αλλά τελικά κατάφερε να μπει με το δεξί στις υποχρεώσεις του στην Α1 μπάσκετ. Ο ΑΓΟΡ επικράτησε δύσκολα στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ικάρου Χαλκίδας με 82-77, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος παρότι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 14 πόντους.

Χαρτ και Προύιτ ξεχώρισαν για τους νικητές. Γκόβενς και Μπορόβνιακ οι καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ. Έτρεξαν σερί 9-0 και κράτησαν στο «0» τον Ίκαρο για περισσότερα από τρία λεπτά. Και δεν σταμάτησαν εκεί. Με μπροστάρη τον Χαρτ ξέφυγαν ακόμα και με 13 (25-12), με τον Μπεκ να μειώνει με τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου σε 25-15. Αντιστροφή του σκηνικού με την έναρξη της δεύτερη περιόδου καθώς ο ΑΓΟΡ ήταν εκείνος που έμεινε χωρίς καλάθι για τρία λεπτά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 25-22 με 7 αναπάντητους πόντους. Όμως οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ ανασυντάχθηκαν και με επιμέρους 20-9 έφτασαν τη διαφορά στο +14 (45-31) στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το ημίχρονο ήταν να μειώσουν σε 45-34.

Το Ρέθυμνο διατήρησε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου (51-38) το προβάδισμά του, όμως η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη πέρασε στην αντεπίθεση καταφέρνοντας με επιμέρους 17-4 να φέρει το ματς στα ίσια (55-55) και να μπει στην τελευταία περίοδο διεκδικώντας με αξιώσεις τη νίκη (62-59). Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο αυτό μαρτυρούν και οι τέσσερις ισοπαλίες. Ωστόσο ο ΑΓΟΡ έδειξε πιο συγκεντρωμένος τη στιγμή που χρειάστηκε. Με τρίποντο του Λάτοβιτς έφτασε στο 79-73 με δύο λεπτά να απομένουν ενώ ακολούθησε το λάθος του Μπεκ που επέτρεψε στους γηπεδούχους με ακόμα ένα καλάθι (81-73) να κλειδώσουν επί της ουσίας τη νίκη (82-77).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-34, 62-59, 82-77

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χαρτ 21 (4), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 11 (3), Προύιτ 20 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλαμπόκης, Κανονίδης 4, Σίνης, Λάτοβιτς 5 (1), Αλεξάντερ 5, Άρμπετ 1, Γκάμπριελ 13 (11 ριμπάουντ)

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 3, Γκόβενς 16 (5), Παπανικολόπουλος 3, Άσκα 11 (7 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος 3 (1), Σάτον 6, Γκαγκαλούδης 9 (2), Σπανός, Μπορόβνιακ 16, Βουγιούκας, Μπεκ 10 (2), ΜπέμπηςΠηγή: sport-fm.gr