Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

MLS: Πύρρειος νίκη για Ρεβολούσιον! (videos)

Εξαιτίας τρομακτικού τραυματισμό στο αριστερό πόδι αποχώρησε από το 24ο λεπτό ο Σερ Σενέ, αλλά οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον κέρδισαν τους Μόντρεαλ Ίμπακτ με 1-0.
Ο ανατριχιαστικός τραυματισμός επισκίασε τη νίκη της «επανάστασης», η οποία συμπλήρωσε 45 βαθμούς και άφησε τους Ίμπακτ στους 46 χάρη σε γκολ του Γκονσάλβες στο 31ο λεπτό. Στους 46 βαθμούς έφτασαν οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον χάρη σε γκολ του Τζακ Μακ Ίνερνεϊ, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 μέσα στην έδρα της Ντι Σι Γιουνάιτεντ. Οι ουραγοί του MLS προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό με τρομερό σουτ του Νικ Ντε Λέον, αλλά δεν μπόρεσαν να συγκρατήσουν τον 21χρονο στράικερ της «ένωσης», ο οποίος εισήλθε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό.
Οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας συμπλήρωσαν επίσης 46 βαθμούς δημιουργώντας «κούρσα μιας ανάσας» αναφορικά με τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs από την ανατολική περιφέρεια της λίγκας. Άλλωστε, οι «φωτιές» κατέβαλαν το Ντάλας με 3-2 και απέκλεισαν τους Τεξανούς από τα playoffs, ενώ κατέκτησαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Brimstone Cup, που διεκδικείται από τους δύο συλλόγους. Μάλιστα, οι Φάιρ προηγήθηκαν με 3-0 χάρη σε γκολ του Χουάν Αναγκονό στο 25ο λεπτό, Μάικ Μαγκί στο 42ο και Τζαλίλ Ανιμπάμπα στο 52ο, πριν «απαντήσει» ο Κένι Κούπερ με σουτ στο 63ο λεπτό και πέναλτι στο 75ο.