Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

Άρης, να… γουστάρεις!!

Εντυπωσιακός ο νεανικός Άρης του Βαγγέλη Αγγέλου, πέρασε με 66-58 από τη Δράμα απέναντι στον ΚΑΟΔ και απέδειξε πως η νίκη επί του ΠΑΟΚ δεν ήταν τυχαία. Κορυφαίος ο Πελεκάνος με 15 πόντους.

Άρης, να… γουστάρεις
Χωρίς ξένο, αλλά με πολλά ταλαντούχα παιδιά και αξιόλογους παίκτες με εμπειρία, ο Άρης κερδίζει τις εντυπώσεις. Μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία για το Κύπελλο, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πέρασε με 66-58 από τη Δράμα κόντρα στον ΚΑΟΔ για την πρεμιέρα της Α1. Πρώτος σκόρερ ο Μιχάλης Πελεκάνος με 15 πόντους, σημαντική συμβολή από τους μικρούς της ομάδας.

Ο Άρης πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι γρήγορα ισορρόπησαν και με ένα επί μέρους σκορ 10-2 πήραν το προβάδισμα (10-7), που έφτασε και στο +5 (14-9). Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γκίκα πέρασαν μπροστά (16-17), για να απαντήσουν οι Δραμινοί με έξι πόντους (22-17). Πελεκάνος και Μποχωρίδης βοήθησαν τον Άρη να τρέξει ένα σερί 9-0 (22-26), αλλά η συνέχεια ανήκε στις… άμυνες και τον Χρυσικόπουλο, ο οποίος με επτά πόντους οδήγησε τους γηπεδούχους με προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο, 33-28.

Οι «κίτρινοι» επέστρεψαν… αγριεμένοι από τα αποδυτήρια και μέσα σε ένα δίλεπτο πέτυχαν οκτώ πόντους (33-36) ολοκληρώνοντας το σερί τους με ανάποδο κάρφωμα και φάουλ (!) του Χαρίση. Η αντίδραση του ΚΑΟΔ (που έχασε τον Τζόουνς με ελαφρύ διάστρεμμα) ήταν προσωρινή, καθώς τα τρίποντα από Βεζένκοφ και Γκίκα έφεραν τον Άρη για πρώτη φορά στο +6 (36-42). Η ομάδα του Μάρκοβιτς «έσφιξε», ανάγκασε σε λάθη τους αντιπάλους και οδήγησε σε ένα 6-0 με πρωταγωνιστή τον Πολκ (45-44), αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη στο τιμόνι (45-48). Μούρτος και Τσακαλέρης με προσωπικά καλάθια κρατούσαν τους «κίτρινους» μπροστά (51-58) στα μέσα της τελευταίας περιόδου, ενώ με τυχερό τρίποντο του Γκίκα, ο οποίος ευστόχησε με ταμπλό, η διαφορά έφτασε και στους οκτώ (53-61). Η καλή άμυνα του ΚΑΟΔ κράτησε άποντους τους φιλοξενούμενους για τριάμισι λεπτά, αλλά στο διάστημα αυτό ήρθαν μόνο τρεις πόντοι από τον Μπάβτσιτς (56-61). Ένα τρίποντο κι ένα ακόμη καλάθι του Πελεκάνου «καθάρισαν» οριστικά το ματς υπέρ του Άρη διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-28, 45-48, 58-66.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 3, Τσόβιτς 6, Τζόουνς 2, Πολκ 8, Βον 8, Μάρκοβιτς 5 (8 ριμπ.), Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 2, Μπένας, Χρυσικόπουλος 13, Κολοβής.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (7 ριμπ)., Πελεκάνος 15, Γκίκας 11, Τσακαλέρης 10, Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 7, Μούρτος 6, Αθηναίου (δεν έπαιξαν Λαρεντζάκης και Σαρικόπουλος).

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Αφεντουλίδης, Γεωργιάδης.Πηγή: sport-fm.gr