Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

Ιστορική νίκη για την Κηφισιά!

Την πρώτη της νίκη στα μεγάλα σαλόνια πανηγυρίζει η Κηφισιά που επικράτησε των Τρικάλων εκτός έδρας με 69-64 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων για την 1η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Ιστορική νίκη για την Κηφισιά
Νίκη ιστορικής σημασίας πέτυχε η Κηφισιά. Η ΑΕΝΚ επικράτησε στα Τρίκαλα της τοπικής ομάδας με 69-64, στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ των ανδρών, σημειώνοντας το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στα μεγάλα σαλόνια!

Το παιχνίδι των νεοφώτιστων ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό με τον Τσαλδάρη να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο 15’’ πριν το φινάλε και να «κλειδώνει» το «διπλό» στην ομάδα του.

Λιακόπουλςο, Τσαλδάρης και Βασίλιεβιτς είχαν για τους νικητές διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Έβανς ξεχώρισε για τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους Έβανς, Γκρέιντζερ και Δεληγιάννη κατάφεραν να οδηγούν στο σκορ και να φτάσουν ακόμα και στο +7 (18-11). Οι παίκτες της Κηφισιάς αντέδρασαν και με επιμέρους 10-2 όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (20-21). Πάντως τα Τρίκαλα κατάφεραν με καλάθι του Γιούινγκ να ολοκληρώσουν την περίοδο έστω και με ισχνό προβάδισμα (22-21). Στη δεύτερη περίοδο η αστοχία της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη, που χρειάστηκε περισσότερα από τέσσερα λεπτά για να σκοράρει, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να τρέξουν σερί 9-0 και να βρεθούν στο +8 (22-30). Το σκηνικό αντιστράφηκε στη συνέχεια με τα Τρίκαλα να ισοφαρίζουν σε 30-30 με οκτώ αναπάντητους πόντους, να μην μπορούν ωστόσο να περάσουν μπροστά. Έτσι η ΑΕΝΚ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα πέντε πόντων (38-33). «Πληγή» και για τις δύο ομάδες το κάκιστο ποσοστό τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Αμφότερες είχαν στο πρώτο μέρος 5/11 (45%).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι καταφέρνοντας να περιορίσουν τη Νέα Κηφισιά μόλις στους οκτώ πόντους και με μπροστάρη τον Έβανς ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ (47-42), με τους φιλοξενούμενους πάντως να μειώνουν στο φινάλε σε 47-46. Πόντο-πόντο βάδιζαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο προϊδεάζοντας ότι το ματς θα κριθεί στο τελευταίο λεπτό. Εκεί η ΑΕΝΚ μπήκε με προβάδισμα τριών πόντων (59-62). Ακολούθησαν δύο χαμένες βολές από τον Νέστορα Κόμματο και δύο λάθη εκατέρωθεν από Έβανς και Λιακόπουλο. Ο Γκρέιντζερ με 1/2 βολές έφερε το παιχνίδι στο καλάθι όμως ο Τσαλδάρης με… κρύο αίμα «καθάρισε» τον αγώνα ευστοχώντας σε τρίποντο 15’’ πριν το τέλος (60-65). Το τελικό διαμόρφωσε ο έμπειρος γκαρντ της Κηφισιάς με βολές, 64-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 33-38, 47-46, 64-69

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 19 (3), Περούνιτσιτς, Γιούινγκ 5 (6 ριμπάουντ), Γιαννακίδης 3, Κόμματος 3 (1), Γκρέιντζερ 12, Δεληγιάννης 12, Φούντας, Νικολόπουλος, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ, Πέτροβιτς10

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (3), Λιακόπουλος 15 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρόκερ 2, Κομποδιέτας 3 (1), Μενουδάκος, Σιούτης, Ψαθάς 1, Γκάρετ 6, Πετροδημόπουλος 4, Γουντς 8, Τσαλδάρης 12, Μπάρλος 8 (2) Πηγή: sport-fm.gr