Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2013

«Έμφραγμα» στο τέλος για την Φιορεντίνα!

«Αγκαλιά» με τη νίκη βρισκόταν η Φιορεντίνα στην έδρα της, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Γκομπί που στις καθυστερήσεις έκανε το 2-2 και χάρισε την ισοπαλία στην Πάρμα.

«Έμφραγμα» στο τέλος για την Φιορεντίνα (video)
Το παιχνίδι τελειώνει μόνο όταν ο διαιτητής σφυρίξει τελευταία φορά.

Γνωστό το ποδοσφαιρικό ρητό, μόνο που το θυμήθηκε η Πάρμα και το ξέχασε η Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», με τους «παρμέντσι» να σκοράρουν με τον Γκομπί στις καθυστερήσεις και να φεύγουν με την ισοπαλία 2-2 από μία πολύ δύσκολη έδρα. Οι «βιόλα» κρατούσαν στα… χέρια τους τη νίκη, έχοντας μάλιστα ανατρέψει και το εις βάρος τους 1-0 από το πρώτο ημίχρονο, αλλά έπαθαν τελικά το… έμφραγμα στο τέλος στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Πάρμα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκαργκάνο να κάνει το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα αντέδρασε και αρχικά έφτασε στην ισοφάριση με τον Ροντρίγκεζ στο 64’, ενώ στο 78’ ο Βάργκας της έδωσε το προβάδισμα. Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε τελικά τη νίκη, ήρθε ο Γκομπί στην τελευταία φάση ουσιαστικά του αγώνα, στις καθυστερήσεις να διαμορφώσει το τελικό 2-2.