Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2013

Οι πρωταθλητές νίκησαν τον… Άντιτς!!

Ποδαρικό με νίκη στα φιλικά έκανε το Μαϊάμι απέναντι στους Χοκς του Πέρο Άντιτς. Με ήττα άρχισαν τη… νέα εποχή οι Σέλτικς.

Οι πρωταθλητές νίκησαν τον… Άντιτς
Το Μαϊάμι άρχισε νικηφόρα την προετοιμασία του, με 92-87 επί των Χοκς. Ο Κρις Μπος είχε 21 πόντους με 7/8 σουτ για τους πρωταθλητές, που έπαιξαν χωρίς τον Ντουέιν Ουέιντ, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς σε 21 λεπτά είχε 9 πόντους (1/4 βολές, 4/11 σουτ), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Πέρο Άντιτς έπαιξε με τα «γεράκια» έχοντας 3 πόντους (0/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 15:47.

Το ντεμπούτο του Μπραντ Στίβενς στον πάγκο των ανανεωμένων Σέλτικς ήταν με το αριστερό, καθώς ηττήθηκαν με 97-89 από τους Ράπτορς στη Βοστώνη. Ο Ρούντι Γκέι και ο Τάιλερ Χάνσμπρο είχαν από 17 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Τζέραλντ Ουάλας ξεχώρισε για τους γηπεδούχους στο πρώτο τους ματς στη μετα-Πιρς/Γκαρνέτ εποχή.

Αντίθετα, ο Ντοκ Ρίβερς άρχισε με νίκη στον πάγκο των Κλίπερς, που νίκησαν 89-81 τους Μπλέιζερς στο Όρεγκον. Ο Κρις Πολ με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο ηγέτης των νικητών, ενώ 12 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο πρωταθλητής Ευρώπης με τη Γαλλία, Νικολά Μπατούμ.

Οι Ουόριορς επιβλήθηκαν 94-81 των Κινγκς στο Όκλαντ με τον Στίβεν Κάρι να έχει 23 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Οι Πέλικανς πέρασαν με 94-92 από το Ντάλας με τον Λόρενς Ρόμπερτς να έχει και τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ανάμεσά τους και το νικητήριο καλάθι. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι σε 22 λεπτά είχε 6 πόντους.

Αναλυτικά:

Μαϊάμι Χιτ-Ατλάντα Χοκς 92-87 Μπος 21, Μέισον 14, Λιούις 11, Τζέιμς 9-Σκοτ 13, Μίλσαπ 12, Κάρολ 10, Χόρφορντ 10.

Μπόστον Σέλτικς-Τορόντο Ράπτορς 89-97 Ουάλας 16, Σάλιντζερ 14, Μπράντλεϊ 12, Χάμφρις 11-Γκέι 17, Χάνσμπρο 17, ΝτεΡόζαν 13, Ρος 12, Βαλαντσιούνας 10.

Ντάλας Μάβερικς-Νιου Ορλίνς Πέλικανς 92-94 Ράιτ 14, Έλις 13, Κράουντερ 10-Ντέιβις 25, Ρόμπερτς 17, Χόλιντεϊ 13, Άντερσον 12, Μόροου 11.

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Λος Άντζελες Κλίπερς 81-89 Μπατούμ 12, Λίλαρντ 11, Λέοναρντ 10-Τζόρνταν 16, Πολ 15, Γκρίφιν 14, Γκριν 14.

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς-Σακραμέντο Κινγκς 94-81 Κάρι 23, Τόμπσον 17, Λι 14-Τόμας 15, ΜακΛεμόρ 13, Θόρντον 11. Πηγή: sport-fm.gr