Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2013

Αργεντινή: Ήττες για Βελέζ και Λανούς!! (videos)

Η Βελέζ θέλησε να διατηρήσει τις ελάχιστες πιθανότητες για τίτλο στην Inicial της Αργεντινής, αλλά ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Χιμνάσια Λα Πλάτα.
Μάλιστα, ο Μάουρο Ζάρατε άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Λούκας Λιχτ στο 63ο λεπτό και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με κεφαλιά του Μαξιμιλιάνο Μέζα στο 74ο , ενώ από το 49ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σεμπαστιάν Ντομίνγκεζ της Βελέζ. Σε άλλο ματς της 10ης αγωνιστικής της Inicial, η Λανούς, που ξεκίνησε ως φαβορί για την Inicial μαζί με τη Βελέζ, έχασε με 2-1 στην έδρα της Ροζάριο Σεντράλ.
Άλλωστε αποβλήθηκε ο τερματοφύλακάς της, Όγκουστιν Μαρτσεσίν, από το 22ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη, που προκλήθηκε από διαμαρτυρίες. Στο 26ο ο Νέρι Ντομίνγκεζ έχασε πέναλτι, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 63ο λεπτό με τον Φράνκο Νιεγ και διαμόρφωσαν το 2-1 στο 75ο με τον Ντιέγκο Λάγκος, ενώ στο 69ο ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 ο άλλοτε στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο.
Στο μεταξύ, η Άρσεναλ Σαραντί ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Inicial μετά το εκτός έδρας 1-0 σε βάρος της Κολόν χάρη σε τέρμα του Χούλιο Φουρτς στο 76ο λεπτό. Τέλος, η Γοδόι Κρουζ του Μάρτιν Παλέρμο, η οποία προσπαθεί να αποφύγει υποβιβασμό, κέρδισε τους Ολ Μπόις με 2-0, αφού ο 23χρονος Ουρουγουανός Τζόναθαν Ράμις και ο Χουάν Φερνάντο Γκάρο βρήκαν δίχτυα στο 60ό και στο 87ο λεπτό, αντίστοιχα.
2
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.