Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2013

Πρώτο «όπλο» στην Ευρώπη ο ΚΜ11!!

Ο Κώστα Μήτρογλου, πέτυχε το τέταρτο φετινό του χατ τρικ, έφτασε τα 12 γκολ και όπως παρουσιάζει το gazzetta.gr, σκοράρει με τη μεγαλύτερη συχνότητα στην Ευρώπη, πάνω από Μέσι και Ρονάλντο! Η σχέση του με τα δίχτυα έχει γίνει πλέον... ερωτική. Ο «πιστολέρο» πήρε μπρος και μοιάζει... αδύνατο αυτή τη στιγμή να τον σταματήσει ο οποιοσδήποτε. Είτε πρόκειται για παιχνίδια τη Σούπερ Λιγκ, είτε γι' αυτά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, δεν σταματάει να πυροβολεί... κατά ριπάς κι έχει ήδη προκαλέσει αίσθηση σε ολόκληρη την Ευρώπη.
Αρκεί να σκεφτούμε ότι ο πρώτος περσινός σκόρερ της Σούπερ Λιγκ, Ραφίκ Τζιμπούρ σταμάτησε στα 20 τέρματα, τη στιγμή που ο «Μητρογκόλ» βρίσκεται ήδη σχεδόν στα μισά (9) μόλις στις επτά πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος! Αισίως στα εννιά γκολ από χθες το απόγευμα, τα οποία βέβαια γίνονται 12 μαζί με τα τρία επί της Άντερλεχτ στο Τσάμπιονς Λιγκ και όσες φορές βρήκε δίχτυα φέτος, το έκανε με χατ τρικ! Αισίως στα τέσσερα και οι επιδόσεις του πλέον έχουν φτάσει να συγκρίνονται με αυτές των Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο.
«Καλύτερος» από Μέσι και Ρονάλντο
Κι αν υπάρχει κάτι ακόμα πιο εντυπωσιακό, είναι ότι πλέον ξεπέρασε και τους δύο αστέρες των Μπαρτσελόνα και Ρεάλ αντίστοιχα, σε ό,τι αφορά τη συχνότητα με την οποία βρίσκουν δίχτυα, σε όλες τις διοργανώσεις εκτός των εθνικών ομάδων. Όπως παρουσιάζει το gazzetta στον πίνακα που ακολουθεί, ο 25χρονος φορ σκοράρει ένα γκολ κάθε 55 λεπτά, τη στιγμή που ο Μέσι βρίσκει δίχτυα κάθε 61 λεπτά και ο CR7 ανά 75 λεπτά!
Μετά και τα τρία γκολ με τη Βέροια μάλιστα ο διεθνής στράικερ ξεπέρασε 11 που έχει φέτος σε όλες τις διοργανώσεις ο «Λίο», ενώ ισοφάρισε τα 12 του Ρονάλντο. Παράλληλα μετράει και δύο περισσότερα χατ τρικ από τον Αργεντινό (Βαλένθια, Άγιαξ), τη στιγμή που ο Πορτογάλος άσος έχει μόνο αυτό με τη Γαλατάσαραϊ.
Από... κοντά ο Μοντέρο
Σε περίπτωση που... αναρωτιέστε, για το αν πρόκειται για την καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη, η απάντηση είναι «ναι», καθώς κανείς άλλος, τουλάχιστον στα πιο προηγμένα δεν έχει πετύχει κάτι ανάλογο, παρά το γεγονός πως ορισμένοι βρίσκονται πολύ κοντά, αλλά κανείς μπροστά από τον άσο του Ολυμπιακού! Όπως για παράδειγμα ο Φρέντι Μοντέρο της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, που έχει 9 γκολ σε 527 λεπτά, ήτοι σκοράρει κάθε 58,5 λεπτά.
Ο Σοριάνο... και οι άλλοι
Από εκεί και πέρα ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στον Τζόναθαν Σοριάνο της Σάλτσμπουργκ, αφού είναι ο μοναδικός που όπως και ο Μήτρογλου, έχει τέσσερα χατ τρικ! Συνολικά στα 21 γκολ έχει φτάσει ο Ισπανός στράικερ, αλλά φυσικά σε πολύ μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής. Συγκεκριμένα έχει αγωνιστεί σε 18 ματς, τα διπλάσια του φορ των Πειραιωτών και 1584 λεπτά, ήτοι υπερδιπλάσια σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Γιουρόπα Λιγκ. Αξιοσημείωτο μάλιστα ότι τα δύο χατ τρικ ήταν στο Γιουρόπα Λιγκ, όμως μόνο το ένα στους ομίλους (Έλφσμποργκ 4-0), αφού το άλλο ήταν στα προκριματικά (Ζαλγκίρις 5-0), αλλά αμφότερα εντός έδρας (του Μήτρογλου ήταν εκτός στο Τσ. Λιγκ). Παράλληλα αξίζει να αναφερθεί πως ο άσος της πρωτοπόρου στην αυστριακή Μπουντεσλίγκα εκτός από τα 21 γκολ, μετράει και 15 ασίστ!
Ο δεύτερος που βρίσκεται ψηλότερα σε αριθμό τερμάτων από τον «πιστολέρο», είναι ο Μάρκο Ντέβιτς της Μέταλιστ με 15 γκολ, αλλά σε τριπλάσιο χρόνο απ' ό,τι ο Μήτρογλου! Εντυπωσιακός και ο Ντάνι της Ζενίτ, που έχει 11 γκολ και πρόσφερε ακόμα 8 στους συμπαίκτες του.
Δείτε αναλυτικά στον πίνακα που ακολουθεί τους κορυφαίους σκόρερς από τα μεγαλύτερα πρωταθλήματα: