Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2013

Η Κούμπαν ισοπέδωσε τη Λιέτουβος!

Η Κούμπαν σημείωσε την 6η νίκη της σε επτά ματς, αφού ισοπέδωσε με 31 πόντους την Λιέτουβος στη Siemens Arena.

Η Κούμπαν ισοπέδωσε τη Λιέτουβος
Mια περίοδος ήταν ουσιαστικά αυτή στην οποία η Λιέτουβος κατάφερε να αντισταθεί, εκεί που προηγήθηκε με 24-16. Το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε με ένα 68-29 για τους Ρώσους που είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Μπράουν 20π. Χέντριξ 14π. και Μάριτς 12π.

Με τον Παλάσιος να σημειώνει 8 πόντους και τον Γκετεσεβίτσιους να ξεκινάει ζεστός πίσω από τη γραμμή των 6.75, η Λιέτουβος πήρε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων στην πρώτη περίοδο. Η δεύτερη περίοδος ωστόσο ήταν τελείως διαφορετική. Η Κούμπαν κλείδωσε την άμυνα της, τα τρίποντα δεν έρχονταν για τους Λιθουανούς, ο Παλάσιος περιορίστηκε κι ελέγχοντας απόλυτα τα ριμπάουντ, η Κούμπαν έτρεξε ένα επιμέρους 23-4 με τους Καλνιέτις και Μάριτς να κάνουν ότι θέλουν στην αντίπαλη άμυνα. Ένα καλάθι του Γέλοβατς και μια βολή του Παλάσιος μείωσαν την διαφορά στους οκτώ για το πρώτο μέρος.

Οι Ρώσοι μπήκαν όπως τελείωσαν την δεύτερη περίοδο και στο 3ο κομμάτι του ματς έριξαν νοκ-άουτ την λιθουανική ομάδα που σημείωνε πόντους πάλι με το σταγονόμετρο, την ώρα που ο Μπράουν και ο Μάριτς έπαιζαν δίχως αντίπαλο κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Η διαφορά έκλεισε στο 61-40 για την Κούμπαν στο 3ο δεκάλεπτο. Η 4η περίοδος, απλά βρήκε την ομάδα του Κράσνονταρ να εκτοξεύει την διαφορά στους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 31-39, 40-61, 53-84

Λιέτουβος Ρίτας: Κουκ 3 (1), Γκετσεβίτσιους 6 (2), Σεϊμπούτις 15 (1), Παλάσιος 13, Λιντέκα 4, Τέπιτς 4, Μπαμπράουσκας, Σονγκάιλα 6, Γλυνιαδάκης, Γέλοβατς 2
Κούμπαν: Καλνιέτις 10 (5/6 δίποντα)Γκριγκόριεφ 2, Γιασάιτις 10, Μπράουν 20, Χέντριξ 14 (6ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λικχοντέι 2, Γουίλιαμς 4, Ζούμπκοφ 6 (2), Μάριτς 12, Κολιούσκιν 2, Ζουκανένκο 2 Πηγή: sport-fm.gr