Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013

Χρόνια είχε να κάνει τέτοια ανατροπή…!

Τέτοια ανατροπή σε ντέρμπι με αντίπαλο τον Άρη ο ΠΑΟΚ να είχε να σημειώσει 25 χρόνια, ενώ έμεινε για 6ο σερί ματς αήττητος. Από το 2003 είχε να πετύχουν τρία γκολ σε ένα ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς.

Χρόνια είχε να κάνει τέτοια ανατροπή…
Στις 17 Απριλίου 1988 ήταν η τελευταία φορά που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει ανάλογη με τη χθεσινή ανατροπή σε ντέρμπι με αντίπαλο τον Άρη.

Συγκεκριμένα, πριν από 25 χρόνια οι «κίτρινοι» είχαν προηγηθεί στο 57' με τον Βασίλη Δημητριάδη, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε τη νίκη μέσα στο Χαριλάου χάρη σε δύο γκολ των Γιώργου Σκαρτάδου (59') και Σωτήρη Μαυρομάτη (81').

Η τελευταία φορά που ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αρη με ανατροπή του σκορ ήταν πάλι εκτός έδρας, στις 2/2/2002: Νίκησε 3-2, ενώ είχε βρεθεί να χάνει από το 8', με γκολ του Χαριστέα.

Πάντως, ανατροπή-καρμπόν με τη χθεσινή (να δεχθεί πρώτος γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και να «απαντήσει» με τρία γκολ), είχε πετύχει ο Αρης στις 3 Νοεμβρίου 1985 μέσα στην έδρα του.

Συγκεκριμένα, ο Σίγγας άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο 58', αλλά ο Αρης πήρε τη νίκη με 3-1, χάρη σε γκολ των Νίκιτς (73'), Μπάχτιτς (82') και Μπιμπισίδη (85').

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ έμεινε αήττητος από τον Άρη για έκτο σερί ματς πρωταθλήματος, κάτι που είχε να πετύχει από την τριετία 1994/97. Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» απειλούν το ρεκόρ των εννέα αγώνων, το οποίο αντέχει από το ξεκίνημα της Α’ Εθνικής (από το 1959 μέχρι το 1963).

Τέλος, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε να πετύχει τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους «κίτρινους» από τις 21 Δεκεμβρίου 2003. Τότε είχε νικήσει με 3-0 στην Τούμπα, χάρη σε γκολ των Γιασεμάκη (48'), Σαλπιγγίδη (54') και Κούτση (86'). Με τη χθεσινή, ο «Δικέφαλος» έφτασε τις 31 εντός έδρας νίκες επί του μεγάλου αντιπάλου του.Πηγή: sport-fm.gr