Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013

«Πριγκίπισσα» στο Μποζουάρ!!

Ένα τέρμα του Ομπαντί στο 70ο λεπτό ήταν αρκετό για τη Μονακό, που νίκησε 1-0 τη Ναντ στο «Μποζουάρ» και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του Σαμπιονά.

«Πριγκίπισσα» στο Μποζουάρ
Στις νίκες επέστρεψε, μετά από δύο «στείρες» αγωνιστικές η Μονακό. Η ομάδα του πριγκιπάτου επικράτησε 1-0 της Ναντ στο «Μποζουάρ» και παρέμεινε στην τρίτη θέση του Σαμπιονά, μετά από 14 αγωνιστικές. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Ομπαντί στο 70ο λεπτό. Για τα «καναρίνια» που έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν την αντίπαλό τους στη βαθμολογία, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα.

Επιθετικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με τη Μονακό να απειλεί δύο φορές με τον Ριβιέρ (12’ και 31’) και άλλη μια με τον Ροντρίγκες (29’), που αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η Ναντ είχε δύο καλές στιγμές, πρώτα με τον Βερετού στο 14’ και στη συνέχεια με τον Τζόρτζεβιτς στο 28’. Οι Μονεγάσκοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους και πίεζαν περισσότερο για το γκολ, ωστόσο, αυτό δεν ερχόταν.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, το γήπεδο… έγερνε, αφού η Μονακό πίεσε ασφυκτικά και έχασε απανωτές ευκαιρίες με τους Φαλκάο, Ροντρίγκες και Ριβιέρ, οι οποίοι, όμως, δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 70ο λεπτό. Ο Ροντρίγκες έκανε το σουτ, ο Ριού απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ομπαντί, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.