Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013

Ψάξε ψάξε... και θα τους βρεις!!

Η Μαρίτιμο έψαχνε βαθμούς για να ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας της Πορτογαλίας, και τους βρήκε στο παιχνίδι με την Ζιλ Βιθέντε, όπου και νίκησε με 3-2.

Ψάξε ψάξε... και θα τους βρεις
Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, η Μαρίτιμο, έπαιζε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην 5η της βαθμολογίας Ζιλ Βιθέντε, ωστόσο κατάφερε να νικήσει με 3-2 και να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά με την Μαρίτιμο, να ανοίγει το σκορ στο 13ό λεπτό με τον Χέλτον, όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους γηπεδούχους καθώς στο 16΄ ο Παουλίνιο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια για την Ζιλ Βιθέντε.

Το 2-1 έγινε από τον Ντέρλεϊ στο 30ό λεπτό και το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στην τελευταία φάση με τον Πεϊχότο.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ήρθε ο Σοάρες, στο 55ό λεπτό να γράψει το τελικό 3-2 γεγονός που κάνει την Μαρίτιμο, να ατενίζει διαφορετικά το μέλλον.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στα παιχνίδια της Κυριακής, η Ριο Άβε, δεν κατάφερε να νικήσει την Εστορίλ, με τον Λεάλ στο 50΄και το 85΄να γράφει το τελικό 0-2 και να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Στο ντέρμπι της «ουράς» η Σετούμπαλ, κατάφερε αν και με 10 παίκτες από το 56ό λεπτό να νικήσει την Αρούκα, χάρη σε γκολ του Καρντόζο, στο 34΄.

Όπως και η Πάκος Φερέιρα, που επικράτησε με 1-0 της Μπελενένσε, χάρη σε τέρμα στο 28΄του Νέτο, ετσι κατάφερε να «πιάσει» στην προτελευταία θέση την Ακαντέμικα, όπου αγωνίζεται την Δευτέρα με την Ολιανένσε.