Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013

Και τώρα… ρεκόρ!!

Δε σταματά πουθενά το σερί του Ολυμπιακού! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 93-71 του Απόλλωνα Πατρών στο άδειο ΣΕΦ και κάνοντας το 16/16 τη φετινή χρονιά, πάνε για ρεκόρ στο παιχνίδι με τη Γαλατάσαραϊ.

Και τώρα… ρεκόρ!
Να περάσει ο επόμενος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-71 του Απόλλωνα Πάτρας, έφτασαν στο «7 στα 7» στο πρωτάθλημα και, σε συνδυασμό με το «6 στα 6» στην Ευρωλίγκα, τις δυο νίκες στο Διηπειρωτικό με την Πινιέιρος και το ματς Κυπέλλου έφτασαν στους 16 αγώνες το αήττητό τους, ισοφάρισαν το ρεκόρ της περιόδου 1997-1998 και πάνε να το καταρρίψουν την ερχόμενη Πέμπτη κόντρα στη Γαλατάσαραϊ.

Παράλληλα, παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μαζί με ΠΑΟΚ και Πανιώνιο. Αντίθετα, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα παραμένουν στις μεσαίες θέσεις και θα εξακολουθήσουν να παλεύουν για την έξοδο στην πρώτη οκτάδα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολεύτηκαν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, όμως με «ξεσπάσματα» στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν στο +22.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Λοτζέσκι και Μπέγκιτς με 16 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντάνιελ με 21 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν ένα προβάδισμα, όμως δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στην πρώτη περίοδο,. Στο 5-2, οι «μελανόλευκοι», βέβαια, κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 4-0 και να προηγούνται με 5-6. Ο Τέιλορ έδωσε τελευταία φορά προβάδισμα με 6-8 στους Πατρινούς, όμως, στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσαν ένα +1 με +2 με επιθετική πολυφωνία και καλύτερα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Ο Πετγουέι έκανε 00 16-13 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +1.

Στο 12’, ο Λοτζέσκι έδωσε ένα +6 στον Ολυμπιακό και ο Παπαπέτρου ένα +8, βάζοντας τις βάσεις για να ξεφύγουν σο σκορ οι «ερυθρόλευκοι». Ο Λοτζέσκι ξαναπήρε την κατάσταση στα χέρια του και έκανε το 27-20, χάρη στα καλύτερα ποσοστά στα σουτ, όμως τα περισσότερα ριμπάουντ έδιναν την ευκαιρία στους παίκτες του Νίκου Βετούλα να παραμένουν μέσα στο ματς. Ο Σλούκας έκανε το 29-20, όμως ένα 5-0 των Πατρινών μείωσε στο -5 τη διαφορά. Ένα νέο σερί 4-0 των Πειραιωτών έφερε ξανά το +9 και η διαφορά κυμαινόταν πλέον στο +6 με +9 για τους γηπεδούχους. Ο Ντάνιελ έκανε το 40-36, ολοκληρώνοντας ένα σερί 4-0 για τον Απόλλωνα, όμως ένα σερί 4-0 των «ερυθρόλευκων» τους βοήθησε να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο +6.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται στο +6 με +9 για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάνστον την έφερε στο +11, με τους «ερυθρόλευκους» να υπερτερούν πλέον και στις ασίστ, όμως στο 54-44, ένα σερί 5-0 των Πατρινών έφερε το -5 για τους «μελανόλευκους». Όμως, με πρωτεργάτη τον Σλούκα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 9-0 και βρέθηκαν στο +13 για πρώτη φορά, με τον Σπανούλη να ολοκληρώνει το τριαντάλεπτο στο+15.

Ο Μπέγκιτς έκανε το 70-53 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως οι «μελανόλευκοι» έκαναν ένα σερί 5-0 και μείωσαν στο -12. Οι Περπέρογλου και Μπέγκιτς έφεραν το +5 και το +16 για τους «ερυθρόλευκους» που διατηρούσαν σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά. Ο Μπολντς μείωσε σε 82-70, όμως στο τελευταίο δίλεπτο, ένα επιμέρους σκορ 11-1 έδωσε στους «ερυθρόλευκους τη μεγάλη διαφορά, χάρη στην υπεροχή τους σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, πλην των ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 44-38, 68-53, 93-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πετγουέι 9, Ντάνστον 6, Σπανούλης 7, Περπέρογλου 8, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 13, Λοτζέσκι 16, Μπέγκιτς 16, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 6

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χιλ 7, Καπερώνης 1, Τέιλορ 13, Ντάνιελ 21, Λιανός 10, Χοτ 4, Μπολντς 15 Πηγή: sport-fm.gr