Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Έσπασε το ρόδι και η… τελευταία!!

Η μοναδική ομάδα φέτος στην Euroleague μετρούσε μόνο ήττες, η Στράσμπουργκ, έσπασε το ρόδι επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 83-72, για την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Έσπασε το ρόδι και η… τελευταία
Η Στράσμπουργκ παρέμενε έπειτα από πέντε αγωνιστικές η μοναδική ομάδα στην Euroleague χωρίς νίκη… Όχι πια όμως. Οι Γάλλοι επικράτησαν στην έδρα τους της Μπάμπεργκ με 83-72, για την έκτη αγωνιστική του Β’ ομίλου της διοργάνωσης και έσπασαν με τη σειρά τους το… ρόδι.

Γκριρ και Αζινσά οι κορυφαίοι για την ομάδα του Κολέ. Ράιτ και Σμιθ οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου μικρό προβάδισμα από έναν μέχρι τέσσερις πόντους (12-8), με την Μπάμπεργκ να ισοφαρίζει σε 14-14 με τον Νόιμαν 8’’ πριν τη λήξη της περιόδου και τον Γκριρ να ξαναδίνει στο φινάλε προβάδισμα στην ομάδα του Στρασβούργου, 17-14. Εξίσου ισορροπημένη και η συνέχεια με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να περάσουν μπροστά (30-34), αλλά τελικά το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες, 37-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γάλλοι μπήκαν αποφασισμένοι. Αζινσά και Γκριρ πήραν την ομάδα πάνω τους επιθετικά και με επιμέρους 25-15 την έφεραν στο +10 (62-52), με την ολοκλήρωση των 30’. Οι παίκτες του Κολέ δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το μομέντουμ… Με επιμέρους 10-2 εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στους 18 (72-54) κλειδώνοντας επί της ουσίας την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Από και έπειτα το τελικό 83-72, ήρθε εύκολα για την Στράσμπουργκ παρά την αναμενόμενη χαλάρωσή της στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-37, 62-52, 83-72

Στράσμπουργλ (Κολέ): Τουπάν, Ντιό 8, ΛεΛούπ 12 (2), Λακόμπ 2, Κάμπελ 7 (2), Γκριρ 21 (3), Ντουπόρτ 6, Αμπρομάιτις 11 (1), Αζινσά 16

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3 (1), Σάντερς 4, Ράιτ 13, Τάντα 2, Νόιμαν 8, Φορντ 8, Βελίτσκοβιτς 2, Μάρκοτα 2, Τζέικομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 9 (1), Σμιθ 10 (2), Τσίρμπες 8 Πηγή: sport-fm.gr