Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

«Ντύθηκε» Ολυμπιακός η Αρμάνι!

Με εκπληκτική απόδοση σε άμυνα και επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων κόντρα στην Αναντολού Εφές και πήρε την τέταρτη νίκη της στον 2ο όμιλο με σκορ 77-73.

«Ντύθηκε» Ολυμπιακός η Αρμάνι
Μεγάλο βήμα για την πρόκρισή της στο Top 16 της Ευρωλίγκας έκανε η Αρμάνι Μιλάνο, που επικράτησε 77-73 εντός έδρας της Αναντολού Εφές στην Ιταλία για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε έξι παιχνίδια. Στο 3-3 έπεσε πλέον οι τούρκοι, που έχασαν το ματς μέσα από τα… χέρια τους, δεχόμενοι σερί 17-0 τέλη τρίτης με αρχές τέταρτης περιόδου. Καθοριστικός και κορυφαίος για τους νικητές ο Λάνγκφορντ με 20 από τους 22 πόντους του στο 2ο ημίχρονο, πολύ καλοί και οι Τζεντίλε-Λαουάλ με 18 και 8 πόντους αντίστοιχα. Πρώτος σκόρερ της Εφές ο Σαβάνοβις με 14 πόντους, θετική η παρουσία του Βασιλειάδη με 12.

Ο αγώνας:

«Φουριόζα» μπήκε στην αναμέτρηση η Αναντολού Εφές, που με τους Λούκας, Βασιλειάδη και Σαβάνοβιτς να σκοράρουν, προηγήθηκε 15-11 στο 6΄. Σάμουελς και Τζεντίλε έδιναν λύσεις στην Αρμάνι, αλλά η φιλοξενούμενη διατηρούσε το προβάδισμα 23-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η τουρκική ομάδα είχε πολύ καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, την ώρα που γηπεδούχος σούταρε 1/8 τρίποντα στο ημίχρονο. Με ξέσπασμα των Μος και Χάινς η Αρμάνι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 30-28, (4΄ 16΄΄ πριν την ανάπαυλα), αλλά ακολούθησε επί μέρους 13-2 της Εφές, με πρωταγωνιστές τους Βασιλειάδη, Ερντέν και Πλάνινιτς. Οι τούρκοι έπαιζαν καλύτερη άμυνα, εκμεταλλεύονταν τα πολλά λάθη για εντός έδρας παιχνίδι που έκαναν οι ιταλοί, με αποτέλεσμα το υπέρ τους +9 του ημιχρόνου.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το εξαιρετικό «κλείσιμο» του δεύτερου δεκαλέπτου μπήκε στο τρίτο η Εφές, που διεύρυνε την υπέρ της διαφορά στους 14 (50-36 στο 24΄), με τον Χόπσον να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση και να βοηθάει τους ήδη «ζεστούς» Λούκας και Σαβάνοβιτς. Η Αρμάνι με τους Λάνγκφορντ και Τζεντίλε να παλεύουν μόνοι στην επίθεση, κατάφερε να μειώσει στους 11 (46-57 στο 28΄) και 51-62, δέκα ακριβώς λεπτά πριν το φινάλε. Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά σε ανατρέψιμα επίπεδα, τους έδωσε ώθηση για ένα γρήγορο και απίστευτο σερί 11-0 (δράστες του οι Μέλι και Λαουάλ) στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου (62-62 στο 33΄) και το ματς έγινε ντέρμπι.

Η Εφές που έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι, έκανε πλέον το ένα λάθος μετά το άλλο και δεν μπορούσε να εκδηλώσει ούτε μία επίθεση της προκοπής, λόγω και της ασφυκτικής αμυντικής πίεσης των γηπεδούχων. Το σερί έφτασε συνολικά (υπολογίζοντας και τα τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου) στο 17-0 με τρίποντο του Λάνγκφορντ και οι ιταλοί προηγήθηκαν 65-62, 6΄22΄΄ πριν το τέλος. Ο Λαουάλ έκοβε στην άμυνα και ο Λάνγκφορντ «έραβε» στην επίθεση με αποτέλεσμα η Αρμάνι να μπει στο τελευταίο τετράλεπτο προηγούμενη με 70-68. Το παιχνίδι πλέον είχε «γύρει» για τα καλά προς την πλευρά τον παικτών του Μπάνκι, που δεν άφησαν την ευκαιρία που τους έδωσε η καθίζηση της τουρκικής ομάδας και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη με σκορ 77-73.