Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

Νίκησε Πανιώνιο… πονοκεφάλιασε με Λάσμε!!

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ, 90-65, για την 6η αγωνιστική της Α1, είδε όμως τον Στεφάν Λάσμε να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το παρκέ.

Νίκησε Πανιώνιο… πονοκεφάλιασε με Λάσμε
Ευχάριστα και… δυσάρεστα είχε η βραδιά για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» προσφέροντας θέαμα και ανεβάζοντας στροφές στην τρίτη περίοδο πήραν άνετη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, 90-65. Παράλληλα, όμως, είδαν τον Στεφάν Λάσμε να αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους όταν πάτησε σε πόδι αντιπάλου. Ο Γκαμπονέζος αναμένεται να υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις αν και μετά το αρχικό σοκ το ιατρικό τιμ του «τριφυλλιού» εμφανίστηκε πιο καθησυχαστικό.

Όσον αφορά το ματς; Όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν και σκόραραν πλην του Σανγκ που έμεινε χωρίς πόντο. Πρώτος σκόρερ ο Γκιστ. Ο ΜακΚόλουμ ηγήθηκε επιθετικά για τους φιλοξενούμενους.

*Στις εξέδρες του ΟΑΚΑ βρέθηκε ο Θανάσης Γιαννακόπουλος.
**Στο ξεκίνημα του ματς ο Ματσιούλις δέχθηκε ακούσιο χτύπημα από το Σαλούστρο με αποτέλεσμα να ματώσει στο χείλος. Δεν ήταν κάτι σοβαρό και ο Λιθουανός συνέχισε κανονικά στο παιχνίδι.

Με τον Κάρι σε ρόλο δημιουργού στο πρώτο πεντάλεπτο και τον Διαμαντίδη στον πάγκο αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» άνοιξαν πρώτοι… λογαριασμό όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (3-5) και από εκεί και στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ενώ βρέθηκαν ισόπαλες (16-16) 2’02’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι καλές άμυνες του «τριφυλλιού» στο χρόνο που απέμενε του έδωσαν την ευκαιρία με μικρό σερί να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο στο +6 (22-16).

Το θεαματικό κάρφωμα του Λάσμε που συνοδεύτηκε από φάουλ έφερε τους γηπεδούχους στο +9 (25-16). Η επιθετική τους δυστοκία που ακολούθησε όμως, έδωσε την ευκαιρία στους «κυανέρυθρους» για σερί 7-0 και το 25-23, ενώ λίγο αργότερα οι Νεοσμυρνιώτες έφεραν το ματς στον πόντο με τρίποντο του Μίλμπουρν, 27-26. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του 6-0 για το +7 (33-26), έφτασε και στο +8 (39-31) στη συνέχεια, ο Πανιώνιος όμως κατάφερε να μειώσει σε 40-36 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Από τα άξια αναφοράς τα 0/6 τρίποντα του ΠΑΟ και τα 5/8 (63%) των παικτών του Σφαιρόπουλου από την άλλη πλευρά.

Καλά και κακά για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο… Οι «πράσινοι» πρόσφεραν θέαμα στο ΟΑΚΑ, διεύρυναν το προβάδισμά τους και έφτασαν στο τέλος του στο +20 (66-46) όμως περίπου τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Λάσμε πάτησε σε πόδι αντιπάλου γλίστρησε, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο αριστερό του γόνατο και να αποχωρήσει από το παρκέ.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος καθώς γρήγορα το «τριφύλλι» έφτασε στο +21 (67-46). Ο Πανιώνιος μείωσε στους 13 (74-61) όμως ένα σερί 8-0 με δύο τρίποντα του Κάρι και βολές του Μαυροκεφαλίδη έφερε τους «πράσινους» ξανά στο +21 (85-61), ενώ το φινάλε τους βρήκε στο +24 (90-65) με θεαματικό κάρφωμα του Γιάνκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-36, 66-46, 90-65

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (2), Φώτσης 4, Ούκιτς 6, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 10 (5 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 5 (9 ασίστ), Γκιστ 17, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς 4, Σανγκ, Ματσιούλις 14 (5 ριμπάουντ)

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 16 (1), Σταμάτης, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ 12, Μίλμπουρν 8 (2), Σκορδίλης 6, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 3, Σίμτσακ, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 9 (3)Πηγή: sport-fm.gr