Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Γκέλαρε η Ουτρέχτη...!!

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Ουτρέχτη εκτός έδρας από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Άνετη νίκη πανηγύρισε η Γκρόνιγκεν κόντρα στην Ναϊμέγκεν (5-2).

Γκέλαρε η Ουτρέχτη...
Η έδρα και όχι το φαβορί επικράτησε στην αναμέτρηση της Γκόου Αχέντ Ιγκλς με την Ουτρέχτη, αφού οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν με σκορ 2-1 παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με τον Μπάτζεκ στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων, αφού δέκα λεπτά αργότερα ο Ράισνταϊκ ισοφάρισε (14’). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Φαν ντερ Λιντεν στο 74’ με εκτέλεση πέναλτι.

Με Ντε Λέου οδηγό!

Εύκολο έργο είχε η Γκρόνιγκεν κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας, Ναϊμέγκεν, επικρατώντας εντός έδρας με 5-2. Ο Ντε Λέου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 14’ της αναμέτρησης για να τα διπλασιάσει δέκα λεπτά (24’) αργότερα ο Κόστιτς.

Το 3-0 έκανε με αυτογκόλ ο Φαν Άιντεν μόλις τρία αργότερα (27’). Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντε Λέου (49’) ξαναχτύπησε, κάνοντας το 4-0. Ωστόσο, αυτό το γκολ φαίνεται πως… ξύπνησε τους παίκτες της Ναϊμέγκεν μειώνοντας σε 4-2 σε ένα δεκάλεπτο με τους Χέμλαιν και Γιάχανμπακς.

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης (5-2) διαμόρφωσε ο Ντε Λέου, ο οποίος έκανε χατ τρικ.