Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

«Λιοντάρια» STOP!

«Φρένο» στη φόρα που είχε πάρει τη φετινή περίοδο η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έβαλε το Σάββατο η Νασιονάλ.

«Λιοντάρια» STOP
Τα «λιοντάρια» παραχώρησαν 0-0 στην ομάδα της Μαδέιρα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Superliga και απέκτησαν πλέον παρέα στην κορυφή της βαθμολογίας τις Πόρτο και Μπενφίκα, οι οποίες νίκησαν αμφότερες την Παρασκευή και όλα αυτά έβαλαν «φωτιά» στη μάχη για τον τίτλο, με τις τρεις ομάδες να παλεύουν στα ίσα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος, ενώ αν οι κυπελλούχοι Ευρώπης του 1964 επικρατούσαν θα διατηρούσαν το +2 στην κορυφή.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν προσωρινά στο -1 από την προνομιούχο πεντάδα, περιμένοντας κα τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ είχαν τη σαφή υπεροχή και έχασαν πολλές ευκαιρίες, ενώ διαμαρτύρονται και για ένα γκολ που τους ακυρώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίτσιο, Σέντριτς, Μαουρίτσιο, Ρόχα, Τζέφερσον, Καπέλ (84' Μανέ), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα, Καρίγιο (68' Γουίλσον Εντουάρντο), Φρέντι Μοντέρο, Αντρέ Μάρτινς (45' Σλιμάνι)