Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Λύγισε ο ΠΑΟΚ στο Βραχάτι!!

paok_volley
Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στον πρώτο γύρο ο Δικέφαλος καθώς γιατί την 11η και τελευταία αγωνιστική έχασε μέσα στο Βραχάτι με 3-1 (25-22, 20-25, 25-23, 25-22) από τον Παμβοχαϊκό. Μετά και από αυτή την ήττα ο ΠΑΟΚ έπεσε στην 7η θέση με 15 βαθμούς χάνοντας πολύτιμο έδαφος στο μάχη για την είσοδο στην πρώτη 4αδα. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ όπου αν και ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 17-19 και 19-21 το έχασε με 25-23 δίνοντας ψυχολογική ώθηση στον αντίπαλο.
Παρά και την ήττα η παρουσία του Ράιλι Μακίμπιν ήταν ιδιαίτερα θετική με το νέο Αμερικανό πασαδόρο του ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται και από τις δύο ομάδες πρώτος στο index με 7,2.

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι μόνο εύκολη δεν θα ήταν η αναμέτρηση μέσα στο Βραχάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο -πόντο και τον Παμβοχαϊκό να φθάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ για το 16-15. Με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να μην μπορεί να σταματήσει τους επιθετικούς του Παμβοχαϊκού οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με τρεις πόντους στο 21-18. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 24-22 αλλά η ομάδα του Στέλιου Καζάζη κατέκτησε το σετ 25-22.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο δεύτερο σετ. Μετά το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ οι ασπρόμαυροι πέρασαν στην αντεπίθεση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 7-11. Η διαφορά έφθασε στη μέγιστη τιμή της στο 9-16 με τους γηπεδούχους όμως να απαντάνε με ένα σερί 3-0 για το 12-16. Παρά και την αντεπίθεση του Παμβοχαικού ο Δικέφαλος συνέχιζε να κρατάει τα ηνία του σετ φθάνοντας με σχετική άνεση στο 20-25 για το 1-1.
Σκληρή μάχη έγινε και στο τρίτο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 9-11 αλλά τον Παμβοχαικό να μειώνει αρχικά σε 13-14 και να φέρνει το ματς στα ίσια στο 17-17. Ο Δικέφαλος ξέφυγε και πάλι με δύο πόντους για το 17-19 αλλά ούτε και πάλι κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά με τους γηπεδούχους να απαντάνε για το 19-19.

Ο Παμβοχαικός προηγήθηκε με 24-23 και πήρε το σετ με 25-23 κάνοντας το 2-1.
Με την απογοήτευση να είναι αισθητή στα πρόσωπα των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Παμβοχαικός πήρε κεφάλι σκορ με 13-10. Κάπου εκεί οι παίκτες του Αριστείδη Γιαμακίδη έπαθαν μπλακ άουτ δίνοντας την ευκαιρία στον Παμβοχαικό να ξεφύγει για πρώτη φορά στο ματς με 20-13 (+7) και 23-15(+8). Στο φινάλε του σετ οι ασπρόμαυροι αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 0-5 μείωσαν σε 23-20. Ο Παμβοχαικός προηγήθηκε 24-21 , ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-22 , αλλά οι γηπεδούχοι τελείωσαν το σετ 25-22 και πήραν τη νίκη.

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Καζάζης): Κράουζε 7(4/8επ. 1 άσος, 2μπλοκ), Τζουστιανιάνο 13 (9/24επ. 3μπλοκ, 1ασος, 50%υπ-27%αρ.), Κουζούνης 9 (8/15επ. 1μπλοκ, 71%υπ-57%αρ.), Ντόκιτς 21 (18/39 επ. 1 μπλοκ, 2 άσοι), Κανέλλος 13 (7/10επ. 5μπλοκ,1άσος), Παπαδόπουλος 8 (4/6επ. 3 μπλοκ, 1άσος), Ζήσης (λ 51%υπ-20%αρ.), Παπαδόπουλος Π, Μάρκου.

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 3 (2/6επ), Νικηφορίδης 9(6/21επ. 1 μπλοκ, 2 άσοι, 52%υπ-35%αρ), Στίγγας 8 (4/9επ.,4 μπλοκ), Μίλκοφ 17 (16/25επ. 50%υπ-34%αρ, 1μπλοκ), Μακίμπιν 3 (2/2επ. 1 άσος), Τζελάτης 25(22/40επ. 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας (λ-47%-32%αρ), Στεφανίδης , Πιπέργιας, Παλέντζας.
Πηγή: arenafm.gr