Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Δέχτηκε τα… δώρα ο Άγιαξ!!

Τις ισοπαλίες των Τβέντε και Φίτεσε εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Άγιαξ, ο οποίος πήρε τη νίκη κόντρα στη Ρόντα (2-1) και πέρασε στην κορυφή.

Δέχτηκε τα… δώρα ο Άγιαξ!
Συγκάτοικο έχει πλέον στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος η Φίτεσε μετά τη νίκη με ανατροπή του Άγιαξ κόντρα στη Ρόντα (2-1) εκτός έδρας.

Ο «Αίαντας» χρειάστηκε να παίξει τρία λεπτά για να γυρίσει το εις βάρος του 1-0 και να πάρει το πολυπόθητο… τρίποντο με το οποίο ισοβαθμεί στην κορυφή με την Φίτεσε, αφήνοντας πίσω του την Τβέντε.

Η Ρόντα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 34’ με τον Ντεκάουζεν, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Ο Ρίντεβαλντ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στον Άγιαξ, έφερε την αναμέτρηση στα ίσα, κάνοντας το 1-1 στο 88’ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το τελικό 2-1. Πηγή: sport-fm.gr